HIT GCH CH MACH Hallstatt "X" Marks the Spot BN RAE MXB MJG OF NFP T2B RATO CZ8B CGC TKN ATT WTD

Breed: Alaskan Malamute    Birthday: November 23, 2015    AKC #: WS52127401 (OFA)
Owners: Laura Maffei & Noel Snyder    Breeders: Laura Maffei & Michele Coburn
Sire: Mick — GCHS Peace River's Gathers No Moss at Sunstra, CGC
Dam: Onna — GCH Peace River's Dream Girl at Hallstatt, BN RI WTD

 Conformation^ TOP

Saturday – August 20, 2016 Sunday – September 11, 2016 Sunday – January 22, 2017 Sunday – May 7, 2017
Olympic Kennel Club Eugene Kennel Club Tualatin Kennel Club Olympia Dog Fanciers Association
Enumclaw Expo Center — Enumclaw, WA Pioneer Park — Brownsville, OR Portland Expo Center — Portland, OR Grays Harbor County Fairgrounds — Elma, WA
Judge: Adrian Woodfork - CA Judge: Nancy Simmons - TX Judge: John Ronald - FL Judge: Roger Pritchard - OK
6-9 Mo 1st Place / WB — 1 pt (BOBOH) 9-12 Mo 1st Place / WB / BOW / BOS — 2 pts 12-18 Mo 1st Place / WB — 1 pt 12-18 Mo 1st Place / WB — 3 pt Major
Monday – May 29, 2017 Sunday – June 25, 2017 Monday – July 10, 2017  
Kennel Club of the California Sierra Clackamas Kennel Club Puyallyp Valley Dog Fanciers  
El Dorado County Fairgrounds — Placerville, CA Clackamas County Fairgrounds — Canby, OR Western Washington Fairgrounds — Puyallup, WA  
Judge: Pat Hastings - OR Judge: Minna-Liisa Koltes - NC Judge: Sheila DiNardo - CT  
Bred By 1st Place / WB / BOW / BOS — 3 pt Major Bred By 1st Place / WB / BOW — 1 pt Bred By 1st Place / WB / BOB — 4 pt Major (BOBOH)  
Saturday – January 20, 2018 Saturday – March 31, 2018 Sunday – April 1, 2018 Friday – January 18, 2019 Saturday – January 19, 2019
Dog Fanciers Association of Oregon Chintimini Kennel Club Chintimini Kennel Club Dog Fanciers Assoc. of OR Dog Fanciers Assoc. of OR
Portland, OR Albany, OR Albany, OR Portland, OR Portland, OR
Judge: Betty Leininger Judge: Wendy Hamilton-Petkau Judge: Cindy Stansell Judge: Terry Berrios Judge: Vicky Jordan
BOS — 5 pt Major BOS — 1 pt BOS — 1 pt BOS — 1 pt Select — 1 pt
Sunday – January 20, 2019 Sunday – March 31, 2019 Saturday – June 22, 2019 Sunday – June 23, 2019 Saturday – July 20, 2019
Tualatin Kennel Club Chintimini Kennel Club Clackamas Kennel Club Clackamas Kennel Club Portland Kennel Club
Portland, OR Albany, OR Canby, OR Canby, OR Portland, OR
Judge: Alberto Berrios Judge: Pat Putman Judge: Klaus Anselm Judge: Rosemary Leist Judge: Monika Pinsker
Select — 1 pt BOS — 1 pt Select — 5 pt Major Select — 3 pt Major BOS — 1 pt
Thursday – January 16, 2020 Friday – January 17, 2020 Saturday – January 18, 2020 Sunday – January 19, 2020  
Tualatin Kennel Club Dog Fanciers Assoc. of OR Dog Fanciers Assoc. of OR Tualatin Kennel Club  
Portland, OR Portland, OR Portland, OR Portland, OR  
Judge: John Wade Judge: Vicki Seiler-Cushman Judge: Robert Vandiver Judge: Peggy Beisel-McIlwaine  
Select — 3 pt Major Select — 3 pt Major Select — 3 pt Major Select — 2 pts  

 Obedience^ TOP

Sunday – January 20, 2019 Saturday – April 27, 2019 Sunday – July 21, 2019
Tualatin Kennel Club (Rose City Classic) Sherwood Dog Training Club Portland Kennel Club (Stumptown Dog Shows)
Portland Exposition Center — Portland, OR Clackamas County Fairgrounds — Canby, OR Portland Exposition Center — Portland, OR
Judge: John Cox - WA Judge: Rick Garvin - KS Judge: Laurella Pang - HI
Scored: 188 out of 200 — 2nd Place Scored: 178 out of 200 — 4th Place Scored: 185.5 out of 200 — 3rd Place

 Rally Obedience^ TOP

Friday – April 27, 2018 Sunday – April 29, 2018 Friday – June 22, 2018
Sherwood Dog Training Club Clackamas Kennel Club
Clackamas County Fairgrounds — Canby, OR Clackamas County Fairgrounds — Canby, OR
Judge: Michele Illes - CA Judge: Betty Brask - HI Judge: Jill Jones - OR
Scored: 89 out of 100 — 8th Place Scored: 88 out of 100 — 6th Place Scored: 88 out of 100 — 6th Place
Saturday – December 1, 2018 Sunday – December 2, 2018
Willamette Toy Dog Fanciers Greater Clark County Kennel Club Willamette Toy Dog Fanciers
Clark County Event Center — Ridgefield, WA (Performance Weekend)
Judge: Anita Eisthen - OH Judge: Russell Hornfisher - TN Judge: Suzanne Hemminger - IL
Scored: 78 out of 100 — 4th Place Scored: 75 out of 100 — 10th Place Scored: 93 out of 100 — 8th Place
Thursday – January 17, 2019 Sunday – January 20, 2019 Saturday – February 23, 2019
Tualatin Kennel Club (Rose City Classic) MacKenzie Cascade Dog Fanciers (Covered Bridge Cluster)
Portland Exposition Center — Portland, OR Linn County Fairgrounds — Albany, OR
Judge: Donald Rennick - WA Judge: Sue Cox - WA Judge: Carl Lentz - OR
Scored: 73 out of 100 — 2nd Place Scored: 91 out of 100 — 1st Place Scored: 86 out of 100 — 2nd Place
Friday – March 29, 2019 Friday – April 26, 2019 Saturday – April 27, 2019
Chintimini Kennel Club Sherwood Dog Training Club
Linn County Fairgrounds — Albany, OR Clackamas County Fairgrounds — Canby, OR
Judge: Christopher Cornell - WA Judge: Cathy Dutra - CA Judge: Patricia Gannon - TX
Scored: 85 out of 100 — 1st Place Scored: 72 out of 100 — 2nd Place Scored: 86 out of 100 — 2nd Place
Wednesday – October 30, 2019 Saturday – August 20, 2022 Wednesday – November 2, 2022 Wednesday – November 2, 2022 Sunday – March 12, 2023
Alaskan Malamute Club of America Olympic Kennel Club Alaskan Malamute Club of America Alaskan Malamute Club of America Silver Falls Kennel Club
Capitol Plaza Hotel & Convention Center — Topeka, KS Enumclaw Exposition Center — Enumclaw, WA Estes Park Events Complex — Estes Park, CO Estes Park Events Complex — Estes Park, CO Oregon State Fairgrounds — Salem, OR
Judge: Rick Garvin - KS Judge: Alvin Eng - CA Judge: Cathleen Caballero - TX Judge: Cathleen Caballero - TX Judge: Judi James - OR
Scored: 85 out of 100 — 5th Place QQ #1 Scored: 87 out of 100 — 16th Place QQ #2 Scored: 92 out of 100 — 2nd Place QQ #3 Scored: 84 out of 100 — 3rd Place QQ #4 Scored: 90 out of 100 — 10th Place QQ #5
Friday – June 23, 2023 Saturday – June 24, 2023 Saturday – September 2, 2023 Friday – September 15, 2023 Wednesday – October 25, 2023
Clackamas Kennel Club Clackamas Kennel Club Mt Hood Doberman Pinscher Club Timberland Valley Dog Fanciers Association Alaskan Malamute Club of America
Clackamas County Fairgrounds — Canby, OR Clackamas County Fairgrounds — Canby, OR Yamhill County Fairgrounds — McMinnville, OR SW Washington Fairgrounds — Chehalis, WA Linn County Fairgrounds — Albany, OR
Judge: Aimee Kincaid - FL Judge: Kenneth Kincaid - FL Judge: Deborah Addicoat - WA Judge: Earl Vaughan - WA Judge: Carl Lentz - OR
Scored: 96 out of 100 — 6th Place QQ #6 Scored: 78 out of 100 — 9th Place QQ #7 Scored: 89 out of 100 — 11th Place QQ #8 Scored: 88 out of 100 — 5th Place QQ #9 Scored: 97 out of 100 — 2nd Place QQ #10
Rally Advanced B for RAE2
Wednesday – October 25, 2023
Alaskan Malamute Club of America
Linn County Fairgrounds — Albany, OR
Judge: Carl Lentz - OR
Scored: 92 out of 100 — 1st Place / High Combined QQ #11
Wednesday – October 30, 2019 Saturday – August 20, 2022 Wednesday – November 2, 2022 Wednesday – November 2, 2022 Sunday – March 12, 2023
Alaskan Malamute Club of America Olympic Kennel Club Alaskan Malamute Club of America Alaskan Malamute Club of America Silver Falls Kennel Club
Capitol Plaza Hotel & Convention Center — Topeka, KS Enumclaw Exposition Center — Enumclaw, WA Estes Park Events Complex — Estes Park, CO Estes Park Events Complex — Estes Park, CO Oregon State Fairgrounds — Salem, OR
Judge: Rick Garvin - KS Judge: Alvin Eng - CA Judge: Cathleen Caballero - TX Judge: Cathleen Caballero - TX Judge: Judi James - OR
Scored: 90 out of 100 — 3rd Place QQ #1 Scored: 83 out of 100 — 13th Place QQ #2 Scored: 71 out of 100 — 3rd Place QQ #3 Scored: 80 out of 100 — 2nd Place QQ #4 Scored: 93 out of 100 — 10th Place QQ #5
Friday – June 23, 2023 Saturday – June 24, 2023 Saturday – September 2, 2023 Friday – September 15, 2023 Wednesday – October 25, 2023
Clackamas Kennel Club Clackamas Kennel Club Mt Hood Doberman Pinscher Club Timberland Valley Dog Fanciers Association Alaskan Malamute Club of America
Clackamas County Fairgrounds — Canby, OR Clackamas County Fairgrounds — Canby, OR Yamhill County Fairgrounds — McMinnville, OR SW Washington Fairgrounds — Chehalis, WA Linn County Fairgrounds — Albany, OR
Judge: Aimee Kincaid - FL Judge: Kenneth Kincaid - FL Judge: Deborah Addicoat - WA Judge: Earl Vaughan - WA Judge: Carl Lentz - OR
Scored: 80 out of 100 — 10th Place QQ #6 Scored: 91 out of 100 — 5th Place QQ #7 Scored: 80 out of 100 — 10th Place QQ #8 Scored: 84 out of 100 — 4th Place QQ #9 Scored: 95 out of 100 — 3rd Place QQ #10
Rally Excellent B for RAE2
Wednesday – October 25, 2023
Alaskan Malamute Club of America
Alaskan Malamute Club of America
Judge: Carl Lentz - OR
Scored: 92 out of 100 — 1st Place / High Combined QQ #11

 Agility^ TOP

Friday – January 3, 2020 Friday – June 26, 2020 Sunday – June 28, 2020
Portland Agility Club Pacific NW Shetland Sheepdog Club Pacific NW Shetland Sheepdog Club
Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA Lane Events Center — Eugene, OR Lane Events Center — Eugene, OR
Judge: Dale Mahoney - ID Judge: Jim Primmer - WA Judge: Jim Primmer - WA
Scored: 90 out of 100 — 2nd Place Scored: 95 out of 100 — 1st Place Scored: 90 out of 100 — 1st Place
Time: 72.30 | Secs Over: 0 | 2.09 YPS (SCT: 74, Yards: 151)
R: 1 | W: 1 | T: 0 | F: 0 | E: 0 (Total Fault Pts: 10)
Time: 55.85 | Secs Over: 0 | 2.328 YPS (SCT: 64, Yards: 130)
R: 1 | W: 0 | T: 0 | F: 0 | E: 0 (Total Fault Pts: 5)
Time: 55.57 | Secs Over: 0 | 2.627 YPS (SCT: 71, Yards: 146)
R: 1 | W: 1 | T: 0 | F: 0 | E: 0 (Total Fault Pts: 10)
Saturday – September 21, 2019 Sunday – September 22, 2019 Friday – November 29, 2019
Portland Agility Club Portland Agility Club Greater Clark County Kennel Club
Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA
Judge: Jan Skurzynski - ID Judge: Carole Lynn Evans - CO Judge: Marianne Diehl - ID
Scored: 95 out of 100 — 3rd Place Scored: 100 out of 100 — 1st Place Scored: 95 out of 100 — 2nd Place
Time: 37.16 | Secs Over: 0 | 2.93 YPS (SCT: 39, Yards: 109)
R: ? | W: ? | F: 0 | E: 0 (Total Fault Pts: 5)
Time: 34.82 | Secs Over: 0 | 3.48 YPS (SCT: 43, Yards: 121)
R: 0 | W: 0 | F: 0 | E: 0 (Total Fault Pts: 0)
Time: 43.41 | Secs Over: 0 | 2.74 YPS (SCT: 43, Yards: 119)
R: 1 | W: 0 | F: 0 | E: 0 (Total Fault Pts: 5)
Friday – August 21, 2020 Saturday – October 24, 2020 Friday – November 06, 2020
Columbia River Agility Club Portland Agility Club German Shepherd Dog Club of Oregon
Lane Events Center — Eugene, OR Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA
Judge: Lavonda Herring - NY Judge: Lori Holdren - OR Judge: Oksana Syrkin - FL
Scored: 95 out of 100 — 2nd Place Scored: 91 out of 100 — 1st Place Scored: 95 out of 100 — 1st Place
Time: 68.01 | Secs Over: 0 | 2.470 YPS (SCT: 71, Yards: 168)
R: 1 | W: 0 | T: 0 | F: 0 | E: 0 (Total Fault Pts: 5)
Time: 69.10 | 2.287 YPS (SCT: 67, Yards: 158)
R: 1 | W: 0 | T: 0 | F: 0 | E: 0 | Secs Over: 2.1 (Total Fault Pts: 9)
Time: 70.00 | 2.386 YPS (SCT: 70, Yards: 167)
R: 0 | W: 1 | T: 0 | F: 0 | E: 0 (Total Fault Pts: 5)
Friday – January 3, 2020 Friday – July 31, 2020 Saturday – August 1, 2020
Portland Agility Club German Shepherd Dog Club of Oregon German Shepherd Dog Club of Oregon
Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA Lane Events Center — Eugene, OR Lane Events Center — Eugene, OR
Judge: Jan Skurzynski - ID Judge: Dale Mahoney - ID Judge: Jan Skurzynski - ID
Scored: 95 out of 100 — 1st Place Scored: 100 out of 100 — 1st Place Scored: 93 out of 100 — 1st Place
Time: 42.57 | Secs Over: 0 | 3.78 YPS (SCT: 49, Yards: 161)
R: 1 | W: 0 | F: 0 | E: 0 (Total Fault Pts: 5)
Time: 41.99 | Secs Over: 0 | 3.525 YPS (SCT: 45, Yards: 148)
R: 0 | W: 0 | F: 0 | E: 0 (Total Fault Pts: 0)
Time: 46.15 | Secs Over: 1.15 | 3.185 YPS (SCT: 45, Yards: 147)
R: 1 | W: 0 | F: 0 | E: 0 (Total Fault Pts: 7)
Friday – June 04, 2021 Saturday – June 12, 2021 Friday – September 24, 2021
German Shepherd Dog Club of Oregon Columbia River Agility Club Portland Agility Club
Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA
Judge: Michael Case - AZ Judge: Lavonda Herring - NY Judge: Pamela (Candy) Nettles - OK
Scored: 100 out of 100 — 1st Place Scored: 100 out of 100 — 2nd Place Scored: 100 out of 100 — 1st Place
Time: 59.61 | 2.969 YPS (SCT: 66, Yards: 177)
R: 0 | W: 0 | T: 0 | F: 0 | E: 0 (Total Fault Pts: 0)
Time: 59.28 | 3.036 YPS (SCT: 67, Yards: 180
R: 0 | W: 0 | T: 0 | F: 0 | E: 0 (Total Fault Pts: 0)
Time: 64.08 | 2.840 YPS (SCT: 68, Yards: 182)
R: 0 | W: 0 | T: 0 | F: 0 | E: 0 (Total Fault Pts: 0)
Sunday – August 2, 2020 Saturday – November 07, 2020 Saturday – February 06, 2021
German Shepherd Dog Club of Oregon German Shepherd Dog Club of Oregon Mt Hood Doberman Pinscher Club
Lane Events Center — Eugene, OR Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA
Judge: Dale Mahoney - ID Judge: Oksana Syrkin - FL Judge: Dan Wolfson - FL
Scored: 97 out of 100 — 1st Place Scored: 100 out of 100 — 2nd Place Scored: 100 out of 100 — 1st Place
Time: 48.63 | Secs Over: 1.63 | 3.414 YPS (SCT: 47, Yards: 166)
R: 0 | W: 0 | F: 0 | E: 0 (Total Fault Pts: 3)
Time: 46.48 | 3.744 YPS (SCT: 49, Yards: 174)
R: 0 | W: 0 | F: 0 | E: 0 (Total Fault Pts: 0)
Time: 42.66 | 3.540 YPS (SCT: 43, Yards: 151)
R: 0 | W: 0 | F: 0 | E: 0 (Total Fault Pts: 0)
Sunday – December 05, 2021 Friday – December 31, 2021 Saturday – January 01, 2022 Sunday – July 17, 2022 Sunday – August 07, 2022
Greater Clark County Kennel Club Boston Terrier Club of Western WA Boston Terrier Club of Western WA Portland Agility Club German Shepherd Dog Club of Oregon
Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA Oregon State Fairgrounds — Salem, OR
Judge: Jenny Burrows - ID Judge: Paula Ratoza - OR Judge: Lori Holdren - OR Judge: Mark Sjogren - MN Judge: Courtney Moore - TX
MACH Points: 3 / QQ #14th Place MACH Points: 12 — 5th Place MACH Points: 7 / QQ #23rd Place MACH Points: 1 — 5th Place MACH Points: 5 — 4th Place
Time: 61.69 | 2.837 YPS (SCT: 65, Yards: 175) Time: 58.04 | 3.274 YPS (SCT: 71, Yards: 190) Time: 60.27 | 3.053 YPS (SCT: 68, Yards: 184) Time: 68.99 | 2.725 YPS (SCT: 70, Yards: 188) Time: 66.95 | 2.913 YPS (SCT: 72, Yards: 195)
Sunday – September 25, 2022 Saturday – October 08, 2022 Sunday – October 09, 2022 Friday – November 18, 2022 Saturday – November 19, 2022
Portland Agility Club Mt Hood Doberman Pinscher Club Mt Hood Doberman Pinscher Club Mt Hood Doberman Pinscher Club Mt Hood Doberman Pinscher Club
Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA
Judge: Russ Osiol - AZ Judge: Susan Leitner - WA Judge: Diane Fyfe - FL Judge: Tracy Mazur - UT Judge: Lisa Potts - IL
MACH Points: 7 / QQ #33rd Place MACH Points: 4 — 2nd Place MACH Points: 1 — 2nd Place MACH Points: 13 / QQ #43rd Place MACH Points: 6 — 3rd Place
Time: 61.60 | 3.019 YPS (SCT: 69, Yards: 186) Time: 63.40 | 2.886 YPS (SCT: 68, Yards: 183) Time: 67.01 | 2.761 YPS (SCT: 69, Yards: 185) Time: 57.88 | 3.283 YPS (SCT: 71, Yards: 190) Time: 64.54 | 2.975 YPS (SCT: 71, Yards: 192)
MXB — Standard Master Bronze   (25 MX Qs)
Sunday – November 20, 2022 Sunday – January 01, 2023 Saturday – January 07, 2023 Sunday – January 08, 2023 Sunday – February 05, 2023
Mt Hood Doberman Pinscher Club Boston Terrier Club of Western WA Portland Agility Club Portland Agility Club Mt Hood Doberman Pinscher Club
Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA
Judge: Tracy Mazur - UT Judge: Lori Holdren - OR Judge: Paula Ratoza - OR Judge: Dan Butcher - OR Judge: Torka Poet - WA
MACH Points: 3 — 4th Place MACH Points: 11 / QQ #52nd Place MACH Points: 11 / QQ #63rd Place MACH Points: 16 / QQ #72nd Place MACH Points: 18 / QQ #81st Place
Time: 65.79 | 2.842 YPS (SCT: 69, Yards: 187) Time: 57.22 | 3.251 YPS (SCT: 69, Yards: 186) Time: 59.15 | 3.246 YPS (SCT: 71, Yards: 192) Time: 54.79 | 3.468 YPS (SCT: 71, Yards: 190) Time: 52.43 | 3.643 YPS (SCT: 71, Yards: 191)
Sunday – February 26, 2023 Saturday – March 18, 2023 Sunday – March 19, 2023 Friday – April 07, 2023 Sunday – May 14, 2023
Linn County Kennel Club Portland Agility Club Portland Agility Club Columbia River Agility Club German Shepherd Dog Club of Oregon
Linn County Fairgrounds — Albany, OR Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA Linn County Fairgrounds — Albany, OR Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA
Judge: Don Farage - TN Judge: Susan Leitner - WA Judge: Lori Sage - OR Judge: Lynn Morgan - KS Judge: Dan Butcher - OR
MACH Points: 11 — 5th Place MACH Points: 10 — 3rd Place MACH Points: 12 / QQ #93rd Place MACH Points: 15 / QQ #104th Place MACH Points: 14 / QQ #113rd Place
Time: 56.05 | 3.247 YPS (SCT: 68, Yards: 182) Time: 58.20 | 3.179 YPS (SCT: 69, Yards: 185) Time: 52.22 | 3.351 YPS (SCT: 65, Yards: 175) Time: 52.43 | 3.471 YPS (SCT: 68, Yards: 182) Time: 56.49 | 3.363 YPS (SCT: 71, Yards: 190)
Sunday – May 21, 2023 Saturday – June 03, 2023 Sunday – June 04, 2023 Friday – June 09, 2023 Saturday – July 29, 2023
Klamath Dog Fanciers German Shepherd Dog Club of Oregon German Shepherd Dog Club of Oregon Columbia River Agility Club Willamette Valley English Springer Spaniel Assoc.
Klamath County Fairgrounds — Klamath Falls, OR Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA Oregon State Fairgrounds — Salem, OR
Judge: Karl Blakely - MN Judge: Geoff Teare - CO Judge: Mike Padgett - FL Judge: Michelle Persian - MN Judge: Jenny Burrows - ID
MACH Points: 16 — 3rd Place MACH Points: 15 — 2nd Place MACH Points: 11 / QQ #121st Place MACH Points: 11 / QQ #132nd Place MACH Points: 8 — 4th Place
Time: 49.48 | 3.577 YPS (SCT: 66, Yards: 177) Time: 52.46 | 3.469 YPS (SCT: 68, Yards: 182) Time: 55.98 | 3.233 YPS (SCT: 67, Yards: 181) Time: 57.45 | 3.220 YPS (SCT: 69, Yards: 185) Time: 62.38 | 3.078 YPS (SCT: 71, Yards: 192)
MXS — Standard Master Silver   (50 MX Qs)   running total: 44 Qs
Sunday – August 06, 2023 Friday – September 22, 2023 Saturday – September 23, 2023 Saturday – October 07, 2023 Sunday – October 08, 2023
German Shepherd Dog Club of Oregon Portland Agility Club Portland Agility Club Mt Hood Doberman Pinscher Club Mt Hood Doberman Pinscher Club
Oregon State Fairgrounds — Salem, OR Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA
Judge: Christian Eckhoff - WA Judge: Jeffrey Boyer - SC Judge: Paula Ratoza - OR Judge: Marianne Diehl - ID Judge: Jim Primmer - WA
MACH Points: 10 / QQ #142nd Place MACH Points: 9 / QQ #154th Place MACH Points: 11 / QQ #166th Place MACH Points: 11 / QQ #174th Place MACH Points: 14 — 2nd Place
Time: 58.18 | 3.197 YPS (SCT: 69, Yards: 186) Time: 62.00 | 3.065 YPS (SCT: 71, Yards: 190) Time: 59.58 | 3.223 YPS (SCT: 71, Yards: 192) Time: 60.42 | 3.227 YPS (SCT: 72, Yards: 195) Time: 51.85 | 3.433 YPS (SCT: 66, Yards: 178)
Friday – November 17, 2023 Saturday – December 30, 2023 Sunday – December 31, 2023 Saturday – January 06, 2024 Sunday – January 07, 2024
Mt Hood Doberman Pinscher Club Boston Terrier Club of Western WA Boston Terrier Club of Western WA Portland Agility Club Portland Agility Club
Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA
Judge: Karen Wlodarski - SC Judge: Lori Holdren - OR Judge: Jim Primmer - WA Judge: Paula Ratoza - OR Judge: LaVar Griffin - UT
MACH Points: 12 — 3rd Place MACH Points: 5 / QQ #183rd Place MACH Points: 12 / QQ #192nd Place MACH Points: 19 — 3rd Place MACH Points: 18 / QQ #203rd Place
Time: 56.13 | 3.314 YPS (SCT: 69, Yards: 186) Time: 65.93 | 2.882 YPS (SCT: 71, Yards: 190) Time: 52.46 | 3.298 YPS (SCT: 65, Yards: 173) Time: 52.18 | 3.699 YPS (SCT: 72, Yards: 193) Time: 46.65 | 3.730 YPS (SCT: 65, Yards: 174)
Saturday – January 20, 2024 Sunday – January 21, 2024 Saturday – February 24, 2024 Sunday – February 25, 2024 Sunday – April 07, 2024
Dog Fanciers Association of Oregon Tualatin Kennel Club Linn County Kennel Club Linn County Kennel Club Columbia River Agility Club
Portland Exposition Center — Portland, OR Portland Exposition Center — Portland, OR Linn County Fairgrounds — Albany, OR Linn County Fairgrounds — Albany, OR Linn County Fairgrounds — Albany, OR
Judge: Jenny Burrows - ID Judge: Jenny Burrows - ID Judge: Susan Leitner - WA Judge: Michael Case - AZ Judge: Lavonda Herring - NY
MACH Points: 12 — 1st Place MACH Points: 18 — 4th Place MACH Points: 13 — 3rd Place MACH Points: 13 / QQ #213rd Place MACH Points: 14 — 2nd Place
Time: 57.09 | 3.293 YPS (SCT: 70, Yards: 188) Time: 49.77 | 3.657 YPS (SCT: 68, Yards: 182) Time: 53.79 | 3.365 YPS (SCT: 67, Yards: 181) Time: 53.50 | 3.364 YPS (SCT: 67, Yards: 180) Time: 51.60 | 3.450 YPS (SCT: 66, Yards: 178)
Friday – April 12, 2024 Sunday – May 05, 2024 Friday – May 17, 2024 Saturday – May 18, 2024
Rogue Canine Agility Club Willamette Valley English Springer Spaniel Assoc. Klamath Dog Fanciers Klamath Dog Fanciers
Jackson County Expo — Central Point, OR Lane Events Center — Eugene, OR Klamath County Fairgrounds — Klamath Falls, OR Klamath County Fairgrounds — Klamath Falls, OR
Judge: Dan Butcher - OR Judge: Dave Sliger - WA Judge: Michele Fletcher - TN Judge: Zach Davis - NJ
MACH Points: 1 — 1st Place MACH Points: 10 / QQ #222nd Place MACH Points: 15 / QQ #231st Place MACH Points: 14 / QQ #242nd Place
Time: 63.06 | 2.743 YPS (SCT: 65, Yards: 173) Time: 59.38 | 3.166 YPS (SCT: 70, Yards: 188) Time: 52.85 | 3.444 YPS (SCT: 68, Yards: 182) Time: 56.69 | 3.387 YPS (SCT: 71, Yards: 192)
Friday – April 02, 2021 Friday – August 27, 2021 Sunday – October 10, 2021 Saturday – November 20, 2021 Sunday – November 21, 2021
Columbia River Agility Club Emerald Dog Obedience Club Mt Hood Doberman Pinscher Club Mt Hood Doberman Pinscher Club Mt Hood Doberman Pinscher Club
Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA Lane Events Center — Eugene, OR Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA
Judge: Lavonda Herring - NY Judge: Dan Butcher - OR Judge: Jenny Burrows - ID Judge: Dan Butcher - OR Judge: Mark Sjogren - MN
MACH Points: 3 — 5th Place MACH Points: 4 — 2nd Place MACH Points: 2 — 3rd Place MACH Points: 3 — 6th Place MACH Points: 5 — 6th Place
Time: 41.72 | 3.811 YPS (SCT: 45, Yards: 159) Time: 45.20 | 3.916 YPS (SCT: 50, Yards: 177) Time: 44.75 | 3.732 YPS (SCT: 47, Yards: 167) Time: 43.95 | 3.777 YPS (SCT: 47, Yards: 166) Time: 41.02 | 4.047 YPS (SCT: 47, Yards: 166)
Saturday – December 04, 2021 Sunday – December 05, 2021 Saturday – January 01, 2022 Sunday – January 02, 2022 Saturday – January 08, 2022
Greater Clark County Kennel Club Greater Clark County Kennel Club Boston Terrier Club of Western WA Boston Terrier Club of Western WA Portland Agility Club
Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA
Judge: Jenny Burrows - ID Judge: Sherry Jefferson - PA Judge: Paula Ratoza - OR Judge: Lori Holdren - OR Judge: Dan Butcher - OR
MACH Points: 1 — 3rd Place MACH Points: 6 / QQ #16th Place MACH Points: 2 / QQ #23rd Place MACH Points: 5 — 2nd Place MACH Points: 2 — 5th Place
Time: 43.17 | 3.706 YPS (SCT: 45, Yards: 160) Time: 43.37 | 4.081 YPS (SCT: 50, Yards: 177) Time: 43.13 | 3.779 YPS (SCT: 46, Yards: 163) Time: 43.60 | 3.991 YPS (SCT: 49, Yards: 174) Time: 48.78 | 3.690 YPS (SCT: 51, Yards: 180)
MJB — Jumpers With Weaves (JWW) Master Bronze   (25 MXJ Qs)
Saturday – February 05, 2022 Sunday – February 06, 2022 Saturday – February 26, 2022 Friday – March 18, 2022 Saturday – March 19, 2022
Mt Hood Doberman Pinscher Club Mt Hood Doberman Pinscher Club Linn County Kennel Club Portland Agility Club Portland Agility Club
Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA Linn County Fairgrounds — Albany, OR Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA
Judge: Paula Ratoza - OR Judge: Susan Leitner - WA Judge: Dan Butcher - OR Judge: Oksana Syrkin - FL Judge: Geoffrey Nieder - MO
MACH Points: 3 — 3rd Place MACH Points: 4 — 4th Place MACH Points: 7 — 3rd Place MACH Points: 7 — 4th Place MACH Points: 2 — 4th Place
Time: 45.68 | 3.809 YPS (SCT: 49, Yards: 174) Time: 43.34 | 3.899 YPS (SCT: 48, Yards: 169) Time: 39.91 | 4.184 YPS (SCT: 47, Yards: 167) Time: 42.23 | 4.215 YPS (SCT: 50, Yards: 178) Time: 46.96 | 3.727 YPS (SCT: 49, Yards: 175)
Sunday – March 20, 2022 Sunday – April 03, 2022 Saturday – May 14, 2022 Sunday – May 15, 2022 Saturday – May 21, 2022
Portland Agility Club Columbia River Agility Club German Shepherd Dog Club of Oregon German Shepherd Dog Club of Oregon Klamath Dog Fanciers
Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA Klamath County Fairgrounds — Klamath Falls, OR
Judge: Oksana Syrkin - FL Judge: Lori Holdren - OR Judge: Dan Butcher - OR Judge: Oksana Syrkin - FL Judge: Dale Mahoney - ID
MACH Points: 8 — 2nd Place MACH Points: 3 — 4th Place MACH Points: 7 — 7th Place MACH Points: 3 — 4th Place MACH Points: 2 — 3rd Place
Time: 41.54 | 4.261 YPS (SCT: 50, Yards: 177) Time: 45.11 | 3.835 YPS (SCT: 49, Yards: 173) Time: 38.97 | 4.183 YPS (SCT: 46, Yards: 163) Time: 40.29 | 3.897 YPS (SCT: 44, Yards: 157) Time: 44.80 | 3.705 YPS (SCT: 47, Yards: 166)
Saturday – June 04, 2022 Friday – July 15, 2022 Friday – September 16, 2022 Saturday – September 17, 2022 Sunday – September 18, 2022
German Shepherd Dog Club of Oregon Portland Agility Club Emerald Dog Obedience Club Emerald Dog Obedience Club Emerald Dog Obedience Club
Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA Lane Events Center — Eugene, OR Lane Events Center — Eugene, OR Lane Events Center — Eugene, OR
Judge: Don Farage - TN Judge: Mark Sjogren - MN Judge: Jim Primmer - WA Judge: Lori Holdren - OR Judge: Jim Primmer - WA
MACH Points: 0 — 5th Place MACH Points: 2 — 4th Place MACH Points: 0 — 1st Place MACH Points: 1 — 3rd Place MACH Points: 1 — 3rd Place
Time: 45.71 | 3.544 YPS (SCT: 46, Yards: 162) Time: 42.46 | 3.721 YPS (SCT: 45, Yards: 158) Time: 43.43 | 3.523 YPS (SCT: 43, Yards: 153) Time: 45.55 | 3.644 YPS (SCT: 47, Yards: 166) Time: 41.50 | 3.687 YPS (SCT: 43, Yards: 153)
MJS — Jumpers With Weaves (JWW) Master Silver   (50 MXJ Qs)
Sunday – September 25, 2022 Friday – October 07, 2022 Sunday – October 23, 2022 Friday – November 18, 2022 Sunday – December 11, 2022
Portland Agility Club Mt Hood Doberman Pinscher Club Pacific NW Shetland Sheepdog Club Mt Hood Doberman Pinscher Club Greater Clark County Kennel Club
Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA
Judge: Lori Sage - OR Judge: Susan Leitner - WA Judge: Laura Gillice - CO Judge: Lisa Potts - IL Judge: David Nauer - CO
MACH Points: 4 / QQ #32nd Place MACH Points: 3 — 1st Place MACH Points: 1 — 5th Place MACH Points: 4 / QQ #44th Place MACH Points: 0 — 3rd Place
Time: 46.42 | 3.899 YPS (SCT: 51, Yards: 181) Time: 39.80 | 3.869 YPS (SCT: 43, Yards: 154) Time: 42.43 | 3.700 YPS (SCT: 44, Yards: 157) Time: 36.72 | 3.949 YPS (SCT: 41, Yards: 145) Time: 40.22 | 3.655 YPS (SCT: 41, Yards: 147)
Friday – December 30, 2022 Sunday – January 01, 2023 Friday – January 06, 2023 Saturday – January 07, 2023 Sunday – January 08, 2023
Boston Terrier Club of Western WA Boston Terrier Club of Western WA Portland Agility Club Portland Agility Club Portland Agility Club
Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA
Judge: Paula Ratoza - OR Judge: Susan Leitner - WA Judge: Paula Ratoza - OR Judge: Dan Butcher - OR Judge: Paula Ratoza - OR
MACH Points: 5 — 3rd Place MACH Points: 5 / QQ #51st Place MACH Points: 4 — 2nd Place MACH Points: 4 / QQ #63rd Place MACH Points: 1 / QQ #74th Place
Time: 43.58 | 4.016 YPS (SCT: 49, Yards: 175) Time: 38.92 | 4.008 YPS (SCT: 44, Yards: 156) Time: 45.96 | 3.895 YPS (SCT: 50, Yards: 179) Time: 44.74 | 3.867 YPS (SCT: 49, Yards: 173) Time: 46.02 | 3.738 YPS (SCT: 48, Yards: 172)
Friday – January 20, 2023 Saturday – January 21, 2023 Saturday – February 04, 2023 Sunday – February 05, 2023 Friday – February 24, 2023
Dog Fanciers Association of Oregon Dog Fanciers Association of Oregon Mt Hood Doberman Pinscher Club Mt Hood Doberman Pinscher Club Linn County Kennel Club
Portland Exposition Center — Portland, OR Portland Exposition Center — Portland, OR Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA Linn County Fairgrounds — Albany, OR
Judge: Susan Leitner - WA Judge: Lori Holdren - OR Judge: Torka Poet - WA Judge: Mark Sjogren - MN Judge: Christian Eckhoff - WA
MACH Points: 2 — 2nd Place MACH Points: 4 — 3rd Place MACH Points: 4 — 3rd Place MACH Points: 3 / QQ #83rd Place MACH Points: 4 — 2nd Place
Time: 40.34 | 3.793 YPS (SCT: 43, Yards: 153) Time: 41.89 | 3.867 YPS (SCT: 46, Yards: 162) Time: 42.43 | 3.959 YPS (SCT: 47, Yards: 168) Time: 36.14 | 3.929 YPS (SCT: 40, Yards: 142) Time: 41.36 | 3.917 YPS (SCT: 46, Yards: 162)
Sunday – March 19, 2023 Friday – April 07, 2023 Sunday – May 14, 2023 Friday – May 19, 2023 Friday – June 02, 2023
Portland Agility Club Columbia River Agility Club German Shepherd Dog Club of Oregon Klamath Dog Fanciers German Shepherd Dog Club of Oregon
Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA Linn County Fairgrounds — Albany, OR Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA Klamath County Fairgrounds — Klamath Falls, OR Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA
Judge: Susan Leitner - WA Judge: Lavonda Herring - NY Judge: Jim Primmer - WA Judge: Tracy Mazur - UT Judge: Geoff Teare - CO
MACH Points: 4 / QQ #92nd Place MACH Points: 5 / QQ #102nd Place MACH Points: 0 / QQ #112nd Place MACH Points: 1 — 2nd Place MACH Points: 1 — 2nd Place
Time: 40.46 | 3.955 YPS (SCT: 45, Yards: 160) Time: 37.97 | 4.029 YPS (SCT: 43, Yards: 153) Time: 43.81 | 3.584 YPS (SCT: 44, Yards: 157) Time: 48.04 | 3.684 YPS (SCT: 50, Yards: 177) Time: 40.46 | 3.707 YPS (SCT: 42, Yards: 150)
Sunday – June 04, 2023 Friday – June 09, 2023 Saturday – June 10, 2023 Sunday – June 11, 2023 Friday – July 14, 2023
German Shepherd Dog Club of Oregon Columbia River Agility Club Columbia River Agility Club Columbia River Agility Club Portland Agility Club
Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA
Judge: Geoff Teare - CO Judge: Laura Gillice - CO Judge: Michelle Persian - MN Judge: Laura Gillice - CO Judge: Lori Sage - OR
MACH Points: 3 / QQ #122nd Place MACH Points: 2 / QQ #134th Place MACH Points: 3 — 2nd Place MACH Points: 5 — 2nd Place MACH Points: 0 — 5th Place
Time: 40.04 | 3.921 YPS (SCT: 44, Yards: 157) Time: 43.36 | 3.759 YPS (SCT: 46, Yards: 163) Time: 40.48 | 3.854 YPS (SCT: 44, Yards: 156) Time: 37.21 | 4.085 YPS (SCT: 43, Yards: 152) Time: 49.51 | 3.555 YPS (SCT: 50, Yards: 176)
MJG — Jumpers With Weaves (JWW) Master Gold   (75 MXJ Qs)
Sunday – August 06, 2023 Friday – August 18, 2023 Friday – August 25, 2023 Saturday – August 26, 2023 Sunday – August 27, 2023
German Shepherd Dog Club of Oregon McKenzie Cascade Dog Fanciers Emerald Dog Obedience Club Emerald Dog Obedience Club Emerald Dog Obedience Club
Oregon State Fairgrounds — Salem, OR Lane Events Center — Eugene, OR Lane Events Center — Eugene, OR Lane Events Center — Eugene, OR Lane Events Center — Eugene, OR
Judge: Susan Leitner - WA Judge: Stephanie Sibal - ID Judge: Lisa Potts - IL Judge: Dan Butcher - OR Judge: Lisa Potts - IL
MACH Points: 1 / QQ #144th Place MACH Points: 6 — 1st Place MACH Points: 5 — 3rd Place MACH Points: 8 — 3rd Place MACH Points: 0 — 3rd Place
Time: 44.68 | 3.648 YPS (SCT: 46, Yards: 163) Time: 40.98 | 4.051 YPS (SCT: 47, Yards: 166) Time: 38.29 | 4.100 YPS (SCT: 44, Yards: 157) Time: 40.01 | 4.374 YPS (SCT: 49, Yards: 175) Time: 49.42 | 3.602 YPS (SCT: 50, Yards: 178)
Friday – September 08, 2023 Saturday – September 09, 2023 Friday – September 22, 2023 Saturday – September 23, 2023 Saturday – October 07, 2023
Linn County Kennel Club Linn County Kennel Club Portland Agility Club Portland Agility Club Mt Hood Doberman Pinscher Club
Linn County Fairgrounds — Albany, OR Linn County Fairgrounds — Albany, OR Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA
Judge: Jan Skurzynski - ID Judge: Dale Mahoney - ID Judge: Paula Ratoza - OR Judge: Jeffrey Boyer - SC Judge: Jim Primmer - WA
MACH Points: 2 — 4th Place MACH Points: 4 — 4th Place MACH Points: 1 / QQ #153rd Place MACH Points: 0 / QQ #168th Place MACH Points: 0 / QQ #174th Place
Time: 41.23 | 3.808 YPS (SCT: 44, Yards: 157) Time: 39.96 | 3.904 YPS (SCT: 44, Yards: 156) Time: 40.64 | 3.691 YPS (SCT: 42, Yards: 150) Time: 50.56 | 3.521 YPS (SCT: 50, Yards: 178) Time: 42.41 | 3.631 YPS (SCT: 43, Yards: 154)
Monday – October 23, 2023 Sunday – November 19, 2023 Friday – December 01, 2023 Friday – December 08, 2023 Saturday – December 09, 2023
Alaskan Malamute Club of America Mt Hood Doberman Pinscher Club Greater Clark County Kennel Club Greater Clark County Kennel Club Greater Clark County Kennel Club
Linn County Fairgrounds — Albany, OR Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA
Judge: Susan Leitner - WA Judge: Tracy Mazur - UT Judge: Don Farage - TN Judge: David Nauer - CO Judge: Dan Butcher - OR
MACH Points: 3 — 2nd Place MACH Points: 2 — 4th Place MACH Points: 2 — 3rd Place MACH Points: 0 — 3rd Place MACH Points: 2 — 3rd Place
Time: 39.46 | 3.852 YPS (SCT: 43, Yards: 152) Time: 46.51 | 3.763 YPS (SCT: 49, Yards: 175) Time: 42.77 | 3.741 YPS (SCT: 45, Yards: 160) Time: 42.13 | 3.513 YPS (SCT: 42, Yards: 148) Time: 47.53 | 3.745 YPS (SCT: 50, Yards: 178)
Sunday – December 10, 2023 Friday – December 29, 2023 Saturday – December 30, 2023 Sunday – December 31, 2023 Sunday – January 07, 2024
Greater Clark County Kennel Club Boston Terrier Club of Western WA Boston Terrier Club of Western WA Boston Terrier Club of Western WA Portland Agility Club
Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA
Judge: David Nauer - CO Judge: Torka Poet - WA Judge: Jim Primmer - WA Judge: Lori Holdren - OR Judge: Paula Ratoza - OR
MACH Points: 0 — 5th Place MACH Points: 6 — 4th Place MACH Points: 0 / QQ #185th Place MACH Points: 2 / QQ #193rd Place MACH Points: 3 / QQ #203rd Place
Time: 40.60 | 3.621 YPS (SCT: 41, Yards: 147) Time: 42.85 | 4.084 YPS (SCT: 49, Yards: 175) Time: 39.04 | 3.535 YPS (SCT: 39, Yards: 138) Time: 42.05 | 3.829 YPS (SCT: 45, Yards: 161) Time: 42.30 | 3.830 YPS (SCT: 46, Yards: 162)
Saturday – February 03, 2024 Sunday – February 04, 2024 Friday – February 23, 2024 Sunday – February 25, 2024 Friday – March 15, 2024
Mt Hood Doberman Pinscher Club Mt Hood Doberman Pinscher Club Linn County Kennel Club Linn County Kennel Club Portland Agility Club
Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA Linn County Fairgrounds — Albany, OR Linn County Fairgrounds — Albany, OR Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA
Judge: Lori Holdren - OR Judge: Geoff Teare - CO Judge: Susan Leitner - WA Judge: Susan Leitner - WA Judge: Jim Primmer - WA
MACH Points: 8 — 3rd Place MACH Points: 6 — 2nd Place MACH Points: 7 — 1st Place MACH Points: 5 / QQ #213rd Place MACH Points: 5 — 1st Place
Time: 42.50 | 4.235 YPS (SCT: 51, Yards: 180) Time: 40.66 | 4.083 YPS (SCT: 47, Yards: 166) Time: 39.47 | 4.206 YPS (SCT: 47, Yards: 166) Time: 38.68 | 4.033 YPS (SCT: 44, Yards: 156) Time: 37.30 | 4.102 YPS (SCT: 43, Yards: 153)
MJC — Jumpers With Weaves (JWW) Master Century   (100 MXJ Qs)   running total: 84 Qs
Saturday – March 16, 2024 Sunday – March 17, 2024 Friday – April 05, 2024 Saturday – April 06, 2024 Sunday – April 14, 2024
Portland Agility Club Portland Agility Club Columbia River Agility Club Columbia River Agility Club Rogue Canine Agility Club
Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA Linn County Fairgrounds — Albany, OR Linn County Fairgrounds — Albany, OR Jackson County Expo — Central Point, OR
Judge: Abbie Hanson - SC Judge: Jim Primmer - WA Judge: Lynn Morgan - KS Judge: Lavonda Herring - NY Judge: Laura Gillice - CO
MACH Points: 4 — 2nd Place MACH Points: 4 — 1st Place MACH Points: 6 — 1st Place MACH Points: 8 — 6th Place MACH Points: 4 — 1st Place
Time: 40.91 | 3.911 YPS (SCT: 45, Yards: 160) Time: 37.53 | 3.944 YPS (SCT: 42, Yards: 148) Time: 39.25 | 4.204 YPS (SCT: 46, Yards: 165) Time: 35.11 | 4.443 YPS (SCT: 44, Yards: 156) Time: 39.91 | 3.909 YPS (SCT: 44, Yards: 156)
Friday – May 03, 2024 Sunday – May 05, 2024 Friday – May 17, 2024 Saturday – May 18, 2024
Willamette Valley English Springer Spaniel Assoc. Willamette Valley English Springer Spaniel Assoc. Klamath Dog Fanciers Klamath Dog Fanciers
Lane Events Center — Eugene, OR Lane Events Center — Eugene, OR Klamath County Fairgrounds — Klamath Falls, OR Klamath County Fairgrounds — Klamath Falls, OR
Judge: Steve Larrison - TX Judge: Steve Larrison - TX Judge: Zach Davis - NJ Judge: Michele Fletcher - TN
MACH Points: 8 — 2nd Place MACH Points: 6 / QQ #221st Place MACH Points: 8 / QQ #233rd Place MACH Points: 0 / QQ #244th Place
Time: 37.91 | 4.300 YPS (SCT: 46, Yards: 163) Time: 37.70 | 4.111 YPS (SCT: 44, Yards: 155) Time: 41.46 | 4.317 YPS (SCT: 50, Yards: 179) Time: 46.78 | 3.570 YPS (SCT: 47, Yards: 167)
Sunday – September 26, 2021 Sunday – September 25, 2022 Saturday – October 08, 2022 Sunday – October 09, 2022 Saturday – November 19, 2022
Portland Agility Club Portland Agility Club Mt Hood Doberman Pinscher Club Mt Hood Doberman Pinscher Club Mt Hood Doberman Pinscher Club
Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA
Judge: Pamela (Candy) Nettles - OK Judge: Russ Osiol - AZ Judge: Susan Leitner - WA Judge: Diane Fyfe - FL Judge: Lisa Potts - IL
Time: 49.17 | Scored: 7 pts — 3rd Place (T2B: 39.53) Time: 41.01 | Scored: 10 pts — 1st Place Time: 46.45 | Scored: 8 pts — 2nd Place (T2B: 40.84) Time: 48.53 | Scored: 9 pts — 2nd Place (T2B: 44.96) Time: 44.35 | Scored: 8 pts — 3rd Place (T2B: 36.74)
Sunday – November 20, 2022 Saturday – December 10, 2022 Friday – December 16, 2022 Friday – December 30, 2022 Friday – January 06, 2023
Mt Hood Doberman Pinscher Club Greater Clark County Kennel Club American Kennel Club - Agility Invitational Boston Terrier Club of Western WA Portland Agility Club
Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA Orange County Convention Center — Orlando, FL Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA
Judge: Tracy Mazur - UT Judge: David Nauer - CO Judge: David Nauer - CO Judge: Dan Butcher - OR Judge: Dan Butcher - OR
Time: 46.73 | Scored: 7 pts — 3rd Place (T2B: 37.23) Time: 36.94 | Scored: 10 pts — 1st Place Time: 49.46 | Scored: 1 pt — 50th Place (T2B: 25.44) Time: 38.66 | Scored: 9 pts — 2nd Place (T2B: 37.31) Time: 44.11 | Scored: 10 pts — 1st Place
Friday – February 24, 2023 Saturday – February 25, 2023 Sunday – April 09, 2023 Saturday – May 13, 2023 Sunday – May 14, 2023
Linn County Kennel Club Linn County Kennel Club Columbia River Agility Club German Shepherd Dog Club of Oregon German Shepherd Dog Club of Oregon
Linn County Fairgrounds — Albany, OR Linn County Fairgrounds — Albany, OR Linn County Fairgrounds — Albany, OR Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA
Judge: Don Farage - TN Judge: Christian Eckhoff - WA Judge: Lynn Morgan - KS Judge: Jim Primmer - WA Judge: Dan Butcher - OR
Time: 40.15 | Scored: 10 pts — 1st Place Time: 41.77 | Scored: 6 pts — 4th Place (T2B: 31.11) Time: 45.12 | Scored: 10 pts — 1st Place Time: 42.49 | Scored: 8 pts — 2nd Place (T2B: 36.27) Time: 40.16 | Scored: 7 pts — 2nd Place (T2B: 30.80)
Friday – December 15, 2023
American Kennel Club - Agility Invitational
Orange County Convention Center — Orlando, FL
Judge: Dale Mahoney - ID
Time: 42.28 | Scored: 5 pts — 42nd Place (T2B: 28.04)
Sunday – August 4, 2019 Friday – September 20, 2019 Saturday – September 21, 2019
German Shepherd Dog Club of Oregon Portland Agility Club Portland Agility Club
Oregon State Fairgrounds — Salem, OR Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA
Judge: Torka Poet - WA Judge: Carole Lynn Evans - CO Judge: Jan Skurzynski - ID
Points: 63 | Time: 21.68 — 1st Place Points: 50 | Time: 33.75 — 1st Place Points: 55 | Time: 24.19 — 1st Place
Sunday – October 6, 2019 Saturday – June 12, 2021 Friday – July 16, 2021
Mt. Hood Doberman Pinscher Club Columbia River Agility Club Portland Agility Club
Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA
Judge: Torka Poet - WA Judge: Lynn Morgan - KS Judge: Paula Ratoza - OR
Points: 67 | Time: 33.95 — 1st Place Points: 73 | Time: 31.20 — 1st Place Points: 70 | Time: 24.87 — 1st Place
Friday – May 12, 2023
German Shepherd Dog Club of Oregon
Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA
Judge: Jim Primmer - WA
Points: 70 | Time: 31.23 — 1st Place

 Agility Preferred^ TOP

Sunday – December 30, 2018 Thursday – February 21, 2019 Saturday – February 23, 2019 Sunday – February 24, 2019
Boston Terrier Club of Western Washington MacKenzie Cascade Dog Fanciers (Covered Bridge Cluster) Linn County Kennel Club (Covered Bridge Cluster) Linn County Kennel Club (Covered Bridge Cluster)
Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA Linn County Fairgrounds — Albany, OR Linn County Fairgrounds — Albany, OR Linn County Fairgrounds — Albany, OR
Judge: Todd Buchla - GA Judge: Terry LeClair - CA Judge: Terry LeClair - CA Judge: LaVar Griffin - UT
Points: 53 | Time: 28.75 — 1st Place Points: 50 | Time: 33.30 — 1st Place Points: 51 | Time: 24.74 — 1st Place Points: 59 | Time: 27.73 — 1st Place
Saturday – May 11, 2019
German Shepherd Dog Club of Oregon
Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA
Judge: Jan Chamberlain - CA
Points: 63 | Time: 24.4 — 1st Place
Friday – September 22, 2023 Saturday – December 09, 2023 Friday – December 29, 2023
Portland Agility Club Greater Clark County Kennel Club Boston Terrier Club of Western WA
Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA
Judge: Jeffrey Boyer - SC Judge: David Nauer - CO Judge: Jim Primmer - WA
Time: 63.44 (SCT: 65) — 2nd Place Time: 50.72 (SCT: 65) — 1st Place Time: 56.67 (SCT: 65) — 2nd Place

 Barn Hunt^ TOP

Saturday – October 7, 2017 Sunday – June 24, 2018 Sunday – June 24, 2018
RiverRat Barn Hunt NW Barn Dogs NW Barn Dogs
Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA Clackamas County Fairgrounds — Canby, OR Clackamas County Fairgrounds — Canby, OR
Judge: Dan Mata - OR Judge: Luke Ketchum - OR Judge: Ron Dunn - OR
Time: 1:01.94 (SCT: 2:00) — 3rd Place Time: 1:14.54 (SCT: 2:00) — 2nd Place Time: 1:38.81 (SCT: 2:00) — 2nd Place
Friday – June 24, 2022 Saturday – September 3, 2022 Saturday – September 3, 2022
NW Barn Dogs Pacific NW Barn Hunt Pacific NW Barn Hunt
Clackamas County Fairgrounds — Canby, OR SW Washington Fairgrounds — Chehalis, WA SW Washington Fairgrounds — Chehalis, WA
Judge: Sandra Distefano - WA Judge: Luke Ketchum - OR Judge: Laurits (Dix) Dixon - WA
Time: 1:21.65 (SCT: 2:30) — 1st Place Time: 1:37.23 (SCT: 2:30) — 2nd Place Time: 1:08.94 (SCT: 2:30) — 1st Place
Saturday – March 4, 2023
Springhill's Rat Pack
Springhill Stables — Albany, OR
Judge: Laurits (Dix) Dixon - WA
Time: 2:58.22 (SCT: 3:30) — 1st Place
Sunday – October 8, 2017 Saturday – May 26, 2018 Saturday – May 26, 2018 Friday – June 22, 2018
RiverRat Barn Hunt RiverRat Barn Hunt RiverRat Barn Hunt NW Barn Dogs
Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA Cowlitz County Fairgrounds — Longview, WA Cowlitz County Fairgrounds — Longview, WA Clackamas County Fairgrounds — Canby, OR
Judge: Dan Mata - OR Judge: Luke Ketchum - OR Judge: Luke Ketchum - OR Judge: Geoffrey Dairiki - WA
Time: 2:00.00 (SCT: 2:00) | Scored: 40 pts Time: 2:00.00 (SCT: 2:00) | Scored: 50 pts Time: 2:00.00 (SCT: 2:00) | Scored: 60 pts Time: 2:00.00 (SCT: 2:00) | Scored: 60 pts
Sunday – August 18, 2019 Friday – April 15, 2022 Saturday – April 16, 2022 Sunday – April 17, 2022
Olympic Kennel Club Valley Dog Sports Valley Dog Sports Valley Dog Sports
Enumclaw Exposition Center — Enumclaw, WA Seven Springs Ranch — Sherwood, OR Seven Springs Ranch — Sherwood, OR Seven Springs Ranch — Sherwood, OR
Judge: Valerie Piltz - WA Judge: Catherine Leavitt - CA Judge: Geoffrey Dairiki - WA Judge: Sandra Distefano - WA
Time: 2:00.00 (SCT: 2:00) | Scored: 30 pts Time: 2:00.00 (SCT: 2:00) | Scored: 40 pts Time: 2:00.00 (SCT: 2:00) | Scored: 40 pts Time: 2:00.00 (SCT: 2:00) | Scored: 50 pts
Friday – June 24, 2022 Friday – June 24, 2022 Saturday – September 3, 2022 Saturday – September 3, 2022
NW Barn Dogs NW Barn Dogs Pacific NW Barn Hunt Pacific NW Barn Hunt
Clackamas County Fairgrounds — Canby, OR Clackamas County Fairgrounds — Canby, OR SW Washington Fairgrounds — Chehalis, WA SW Washington Fairgrounds — Chehalis, WA
Judge: Laurits (Dix) Dixon - WA Judge: Laurits (Dix) Dixon - WA Judge: Luke Ketchum - OR Judge: Valerie Piltz - WA
Time: 2:00.00 (SCT: 2:00) | Scored: 60 pts Time: 2:00.00 (SCT: 2:00) | Scored: 40 pts Time: 2:00.00 (SCT: 2:00) | Scored: 50 pts Time: 2:00.00 (SCT: 2:00) | Scored: 40 pts
CZ8S — Crazy 8s Silver   (1000 pts)   running total: 770 pts
Saturday – March 4, 2023 Sunday – March 5, 2023 Saturday – May 6, 2023 Sunday – May 7, 2023
Springhill's Rat Pack Springhill's Rat Pack Valley Dog Sports Valley Dog Sports
Springhill Stables — Albany, OR Springhill Stables — Albany, OR Corral Creek Dog Sport Center — Newberg, OR Corral Creek Dog Sport Center — Newberg, OR
Judge: Laurits (Dix) Dixon - WA Judge: Dan Mata - OR Judge: Dan Mata - OR Judge: Luke Ketchum - OR
Time: 2:00.00 (SCT: 2:00) | Scored: 50 pts Time: 2:00.00 (SCT: 2:00) | Scored: 60 pts Time: 2:00.00 (SCT: 2:00) | Scored: 20 pts Time: 2:00.00 (SCT: 2:00) | Scored: 50 pts
Sunday – July 23, 2023
Valley Dog Sports
Corral Creek Dog Sport Center — Newberg, OR
Judge: Kelsey Hawn - WA
Time: 2:00.00 (SCT: 2:00) | Scored: 30 pts

 Canine Good Citizen^ TOP

?    
?    
?    
Evaluator: ?    

 Trick Dog^ TOP

Monday – October 11, 2021    
Alaskan Malamute Club of America    
Harmony Canine Training — Milwaukie, OR    
Evaluator: Matthew Vieira - WA    

 Other^ TOP

Sat/Sun – January 7-8, 2017 Sat/Sun – February 25-26, 2017 Sat/Sun – March 4-5, 2017
Cascade Sled Dog Club Cascade Sled Dog Club
Pacific Sled Dog & Skijor Association
Pacific Sled Dog & Skijor Association
Frog Lake — Government Camp, OR Diamond Lake — Chemult, OR Wanoga Sno Park — Sunriver, OR
Race Class: Sprint | 4-Dog Sled Team
Day 1: 4.4 miles | 41:38 minutes
Day 2: 4.4 miles | 48:29 minutes
Race Class: Sprint | 4-Dog Sled Team
Day 1: 6 miles | 57:31 minutes
Day 2: 6 miles | 67:45 minutes
Race Class: Sprint | 4-Dog Sled Team
Day 1: 5 miles | 58:38 minutes
Day 2: 5 miles | 52:11 minutes
Marshall: Lance Christensen - OR Marshall: Lance Christensen - OR Marshall: Lance Christensen - OR
Sunday – October 8, 2017 Tuesday – October 24, 2023 Tuesday – October 24, 2023
RiverRat Barn Hunt Alaskan Malamute Club of America Alaskan Malamute Club of America
Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA Linn County Fairgrounds — Albany, OR Linn County Fairgrounds — Albany, OR
Judge: Richard (Wally) Quinn - WA | Time: 0:13.82 (SCT: 1:00) Evaluator: Matthew Vieira - WA Evaluator: Jess Hoyman - WA

 Titles Earned by Year^ TOP

2017 (3) 2018 (3)
  • WTD Working Team Dog (Mar 5)
  • CH Conformation Champion (Jul 10)
  • RATI Barn Hunt Instinct (Oct 8)
  • RN Rally Novice (Jun 22)
  • RATN Barn Hunt Novice (Jun 24)
  • RI Rally Intermediate (Dec 02)
2019 (6) 2020 (4)
  • NFP Novice FAST Preferred Agility (Feb 23)
  • RA Rally Advanced (Feb 23)
  • RE Rally Excellent (Apr 27)
  • BN Beginner Novice Obedience (Jul 21)
  • NF Novice FAST Agility (Sep 21)
  • NAJ Novice Jumpers Agility (Nov 29)
  • GCH Conformation Grand Champion (Jan 19)
  • NA Novice Standard Agility (Jun 28)
  • OAJ Open Jumpers Agility (Aug 1)
  • OA Open Standard Agility (Nov 6)
2021 (4) 2022 (5)
  • AXJ Excellent Jumpers Agility (Feb 6)
  • OF Open FAST Agility (Jul 16)
  • AX Excellent Standard Agility (Sep 24)
  • TKN Trick Dog Novice (Oct 11)
2023 (6) 2024 (2)
  • T2B Time 2 Beat Agility (May 14)
  • HIT High In Trial (Working Group) in Agility (Jun 9)
  • MJS Master Silver Jumpers Agility (Jul 14)
  • MXB Master Bronze Standard Agility (Jul 29)
  • ATT AKC Temperament Testing (Oct 24)
  • RAE Rally Advanced Excellent (Oct 25)

  • Qualified to attend the 2023 AKC Agility Invitational (Attended - Top Alaskan Malamute & Finalist!)
  • MJG Master Gold Jumpers Agility (Mar 15)
  • MACH Master Agility Champion (May 18)

Updated: 5/20/2024