IntCH FC ARR Zenyatta Dew, RA TD SC OA OAJ NAP NJP NFP SWN SCA SEA SBA SHDN RATO CGC TKA

Breed: Rhodesian Ridgeback    Birthday: April 10, 2016    AKC #: HP51546005
Owner: Betsy Metcalf    Breeder: Betsy Metcalf
Dam: Zanadew — CH ARR Zanadew Dreams, RA TD AX AXJ NF SWA SEE SHDN CGCA TKA
Sire: Caymus — BIS BISS MRBIS GCHP CH CanCH Bakari's Lor Vitra Caymus, SC CA CGC HIC

 Conformation^ TOP

Sunday – April 15, 2018
Ephrata-Moses Lake Kennel Club
Grant County Fairgrounds — Moses Lake, WA
Judge: Christine Erickson - AZ
Open 1st Place / WB — 1 pt
Saturday – August 4, 2018 ? Saturday – August 4, 2018 Saturday – August 4, 2018 Sunday – August 5, 2018 Sunday – August 5, 2018
International All Breed Canine Association International All Breed Canine Association International All Breed Canine Association International All Breed Canine Association International All Breed Canine Association
Post Falls, ID Post Falls, ID Post Falls, ID Post Falls, ID Post Falls, ID
Judge: Linda Riedel - USA Judge: Wayne Morris Thompson - CAN Judge: Pat Putman - USA Judge: Jean Pero - INT & USA Judge: Christie Martinez - USA
1st Place / BOB — Rating: V-1 1st Place / BOB — Rating: V-1 1st Place / BOB — Rating: V-1 1st Place / BOB — Rating: V-1 1st Place / BOB — Rating: V-1

 Rally Obedience^ TOP

Friday – October 20, 2017 Saturday – November 18, 2017 Sunday – December 3, 2017
Wenatchee Kennel Club Whidbey Island Kennel Club Greater Clark County Kennel Club
Chelan County Expo Center — Cashmere, WA Evergreen State Fairgrounds — Monroe, WA Clark County Event Center — Ridgefield, WA
Judge: Nancy Grimm - AZ Judge: Judi James - OR Judge: Michele Illes - CA
Scored: 96 out of 100 — 3rd Place Scored: 94 out of 100 — 8th Place Scored: 91 out of 100 — 9th Place
Monday – October 1, 2018 Sunday – November 18, 2018 Friday – October 18, 2019
Rhodesian Ridgeback Club of the US Whidbey Island Kennel Club Wenatchee Kennel Club
Embassy Suites Loveland — Loveland, CO Evergreen State Fairgrounds — Monroe, WA Chelan County Expo Center — Cashmere, WA
Judge: Linda Scanlon - CO Judge: Deborah Addicoat - WA Judge: Donald Rennick - WA
Scored: 94 out of 100 — 1st Place Scored: 70 out of 100 — 4th Place Scored: 86 out of 100 — 3rd Place

 Tracking^ TOP

Sunday – March 11, 2018
Wenatchee Kennel Club
K.V. Ranch — Palisades, WA
Judges: William Sanders & Jan Wesen

 Lure Coursing^ TOP

Saturday – November 3, 2018 Sunday – November 4, 2018 Sunday – March 17, 2019 Saturday – April 6, 2019
Northwest Rhodesian Ridgeback Club Northwest Rhodesian Ridgeback Club Evergreen Basenji Club Northwest Rhodesian Ridgeback Club
Happy Trails — Ethel, WA Happy Trails — Ethel, WA Roy Polo Field – Roy, WA Happy Trails — Ethel, WA
Open Stake: 7 RRs started Open Stake: 7 RRs started Open Stake: 4 RRs started
(Specials: 1 RR)
Open Stake: 2 RRs started
(Specials: 1 RR / Veterans: 1 RR)
Open 4th Place Open 4th Place Open 1st Place / BOB — 3 pts towards FC Open 1st Place / BOB — 2 pts towards FC
Judges: Charles Roberts & Ping Pirrung Judges: Charles Roberts & Ping Pirrung Judge: Justin Dannenbring Judges: Jennifer Gysler & Rosemary Marnoch
Sunday – April 7, 2019 Saturday – May 18, 2019 Sunday – May 19, 2019 Sunday – June 30, 2019 Saturday – September 28, 2019
Northwest Rhodesian Ridgeback Club Chintimini Kennel Club Chintimini Kennel Club Northwest Rhodesian Ridgeback Club Chintimini Kennel Club
Happy Trails — Ethel, WA Billups Ranch — London Springs, OR Billups Ranch — London Springs, OR Happy Trails — Ethel, WA Foxglove Farm — Junction City, OR
Open Stake: 5 RRs started
(Specials: 1 RR / Veterans: 1 RR)
Open Stake: 3 RRs started
(Specials: 2 RRs / Veterans: 1 RR)
Open Stake: 2 RRs started
(Specials: 1 RR)
Open Stake: ? RRs started
(Specials: ? RR / Veterans: ? RR)
Special Stake: 1 RR started
Open 1st Place / BOB — 3 pt Major towards FC Open 1st Place / BOB — 3 pts towards FC Open 1st Place / BOB — 2 pts towards FC Open 1st Place / BOB — 5 pt Major towards FC Special 1st Place
Judges: Jennifer Gysler & Rosemary Marnoch Judges: Ann Billups & Rosemary Marnoch Judge: Rosemary Marnoch Judge: Pamela Rhyner-HirkoCmdr Judges: Irva McDougald & Justin Dannenbring
Sunday – September 29, 2019 Saturday – November 2, 2019 Sunday – November 3, 2019
Chintimini Kennel Club Northwest Rhodesian Ridgeback Club Northwest Rhodesian Ridgeback Club
Foxglove Farm — Junction City, OR Happy Trails — Ethel, WA Happy Trails — Ethel, WA
Special Stake: 1 RR started Special Stake: ? RRs started
(Open: ? RR / Veterans: ? RR)
Special Stake: ? RRs started
(Open: ? RR / Veterans: ? RR)
Special 1st Place Special 1st Place / BOB — 4 pts towards LCX Special 1st Place / BOB — 4 pts towards LCX
Judge: Justin Dannenbring Judges: Charles Roberts & Ping Pirrung Judges: Charles Roberts & Ping Pirrung

 Agility^ TOP

Friday – March 15, 2019 Saturday – March 16, 2019 Saturday – June 8, 2019
Pacific NW Portuguese Water Dog Club Pacific NW Portuguese Water Dog Club Ephrata-Moses Lake Kennel Club
Evergreen State Fairgrounds — Monroe, WA Evergreen State Fairgrounds — Monroe, WA Grant County Fairgrounds — Moses Lake, WA
Judge: Donna Gomer - PA Judge: Christian Eckhoff - WA Judge: Gregory Beck - NC
Scored: 100 out of 100 — 1st Place Scored: 100 out of 100 — 1st Place Scored: 100 out of 100 — 1st Place
Time: 42.83 | 3.269 YPS (SCT: 69, Yards: 140) Time: 39.21 | 3.366 YPS (SCT: 65, Yards: 132) Time: 45.92 | 2.940 YPS (SCT: 66, Yards: 135)
Saturday – March 16, 2019 Saturday – June 8, 2019 Sunday – June 9, 2019
Pacific NW Portuguese Water Dog Club Ephrata-Moses Lake Kennel Club Ephrata-Moses Lake Kennel Club
Evergreen State Fairgrounds — Monroe, WA Grant County Fairgrounds — Moses Lake, WA Grant County Fairgrounds — Moses Lake, WA
Judge: Donna Gomer - PA Judge: Gregory Beck - NC Judge: Gregory Beck - NC
Scored: 100 out of 100 — 1st Place Scored: 100 out of 100 — 1st Place Scored: 100 out of 100 — 1st Place
Time: 32.48 | 3.818 YPS (SCT: 44, Yards: 124) Time: 40.27 | 2.930 YPS (SCT: 42, Yards: 118) Time: 39.13 | 2.837 YPS (SCT: 40, Yards: 111)
Saturday – June 15, 2019 Sunday – June 16, 2019 Sunday – July 14, 2019
Boston Terrier Club of Western WA Boston Terrier Club of Western WA WA State Obedience Training Club
Argus Ranch Facility For Dogs — Auburn, WA Argus Ranch Facility For Dogs — Auburn, WA Argus Ranch Facility For Dogs — Auburn, WA
Judge: Jim Primmer - WA Judge: Jim Primmer - WA Judge: Lori Sage - OR
Scored: 95 out of 100 — 1st Place Scored: 100 out of 100 — 1st Place Scored: 100 out of 100 — 1st Place
Time: 69.25 | 2.339 YPS (SCT: 69, Yards: 162) Time: 57.46 | 2.506 YPS (SCT: 61, Yards: 144) Time: 65.17 | 2.409 YPS (SCT: 67, Yards: 157)
Saturday – June 15, 2019 Sunday – July 14, 2019 Friday – October 11, 2019
Boston Terrier Club of Western WA WA State Obedience Training Club Wenatchee Kennel Club
Argus Ranch Facility For Dogs — Auburn, WA Argus Ranch Facility For Dogs — Auburn, WA Wenatchee Confluence State Park — Wenatchee, WA
Judge: Jim Primmer - WA Judge: Jack Cadalso - FL Judge: Debby Wheeler - CA
Scored: 96 out of 100 — 1st Place Scored: 90 out of 100 — 1st Place Scored: 100 out of 100 — 1st Place
Time: 51.15 | 3.167 YPS (SCT: 49, Yards: 162) Time: 47.54 | 2.882 YPS (SCT: 42, Yards: 137) Time: 42.12 | 3.751 YPS (SCT: 48, Yards: 158)
 
 
 
 
 
 
Friday – March 6, 2020 Sunday – March 8, 2020
Ephrata-Moses Lake Kennel Club Ephrata-Moses Lake Kennel Club
Grant County Fairgrounds — Moses Lake, WA Grant County Fairgrounds — Moses Lake, WA
Judge: Christian Eckhoff - WA Judge: Christian Eckhoff - WA
Scored: 100 out of 100 — 1st Place Scored: 100 out of 100 — 1st Place
Time: 41.91 | 3.889 YPS (SCT: 46, Yards: 163) Time: 47.09 | 3.738 YPS (SCT: 50, Yards: 176)

 Agility Preferred^ TOP

Saturday – March 17, 2018 Saturday – May 12, 2018 Saturday – June 9, 2018
Pacific NW Portuguese Water Dog Club Spokane Dog Training Club Ephrata-Moses Lake Kennel Club
Evergreen State Fairgrounds — Monroe, WA Sontag Park — Nine Mile Falls, WA Grant County Fairgrounds — Moses Lake, WA
Judge: Debby Wheeler - CA Judge: Amanda Moller - MI Judge: Franna Pitt - WA
Scored: 100 out of 100 — 1st Place Scored: 100 out of 100 — 1st Place Scored: 100 out of 100 — 1st Place
Time: 46.72 | 2.975 YPS (SCT: 73, Yards: 139) Time: 59.61 | 2.265 YPS (SCT: 71, Yards: 135) Time: 47.04 | 2.700 YPS (SCT: 68, Yards: 127)
Saturday – March 17, 2018 Saturday – May 12, 2018 Friday – June 8, 2018
Pacific NW Portuguese Water Dog Club Spokane Dog Training Club Ephrata-Moses Lake Kennel Club
Evergreen State Fairgrounds — Monroe, WA Sontag Park — Nine Mile Falls, WA Grant County Fairgrounds — Moses Lake, WA
Judge: Clyde Closson - PA Judge: Marianne Diehl - ID Judge: Franna Pitt - WA
Scored: 95 out of 100 — 1st Place Scored: 89 out of 100 — 1st Place Scored: 100 out of 100 — 1st Place
Time: 40.08 | 2.894 YPS (SCT: 46, Yards: 116) Time: 50.35 | 2.165 YPS (SCT: 44, Yards: 109) Time: 32.86 | 3.256 YPS (SCT: 43, Yards: 107)
Saturday – June 9, 2018
Ephrata-Moses Lake Kennel Club
Grant County Fairgrounds — Moses Lake, WA
Judge: Art Brest - OR
Scored: 96 out of 100 — 1st Place
Time: 51.50 | 2.816 YPS (SCT: 49, Yards: 145)
Saturday – September 23, 2017 Saturday – October 14, 2017 Sunday – October 15, 2017
Rhodesian Ridgeback Club of the United States Wenatchee Kennel Club Wenatchee Kennel Club
Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA Wenatchee Confluence State Park — Wenatchee, WA Wenatchee Confluence State Park — Wenatchee, WA
Judge: Paula Ratoza - OR Judge: Jan Chamberlain - CA Judge: Lori Sage - OR
Points: 70 | Time: 34.88 — 1st Place Points: 71 | Time: 31.55 — 1st Place Points: 62 | Time: 26.77 — 1st Place

 Fast CAT^ TOP

Saturday – October 19, 2019 Saturday – October 19, 2019 Sunday – October 20, 2019
Wenatchee Kennel Club Wenatchee Kennel Club Wenatchee Kennel Club
Chelan County Expo Center — Cashmere, WA Chelan County Expo Center — Cashmere, WA Chelan County Expo Center — Cashmere, WA
8.23 secs. | 24.85 MPH 7.90 secs. | 25.89 MPH 8.09 secs. | 25.28 MPH

 Scent Work^ TOP

Sunday – October 20, 2019 Sunday – October 20, 2019 Saturday – November 9, 2019
Wenatchee Kennel Club Wenatchee Kennel Club Cascade English Cocker Spaniel Fanciers
Chelan County Expo Center — Cashmere, WA Chelan County Expo Center — Cashmere, WA Monroe Christian School — Monroe, WA
Judge: Doug Ricks - WA Judge: Mary Jane Shervais - WA Judge: Penelope Scott-Fox - CA
Time: 0:27.33 (Max: 2:00.00) | Faults: 0 — 9th Place Time: 0:07.19 (Max: 2:00.00) | Faults: 0 — 3rd Place Time: 0:11.06 (Max: 2:00.00) | Faults: 0 — 5th Place
Saturday – September 14, 2019 Saturday – October 19, 2019 Saturday – November 9, 2019
Spokane Dog Training Club Wenatchee Kennel Club Cascade English Cocker Spaniel Fanciers
Lincoln County Fairgrounds — Davenport, WA Chelan County Expo Center — Cashmere, WA Monroe Christian School — Monroe, WA
Judge: Teressa Keenan - MT Judge: Mary Jane Shervais - WA Judge: Victoria Lovejoy - WA
Time: 0:45.50 (Max: 2:00.00) | Faults: 0 — 11th Place Time: 0:28.33 (Max: 3:00.00) | Faults: 0 — 10th Place Time: 0:11.40 (Max: 3:00.00) | Faults: 0 — 2nd Place
Sunday – September 15, 2019 Sunday – October 20, 2019 Sunday – October 20, 2019
Spokane Dog Training Club Wenatchee Kennel Club Wenatchee Kennel Club
Lincoln County Fairgrounds — Davenport, WA Chelan County Expo Center — Cashmere, WA Chelan County Expo Center — Cashmere, WA
Judge: Melody Fair - OR Judge: Mary Jane Shervais - WA Judge: Doug Ricks - WA
Time: 0:27.13 (Max: 3:00.00) | Faults: 0 — 1st Place Time: 0:16.32 (Max: 4:00.00) | Faults: 0 — 1st Place Time: 0:48.52 (Max: 3:00.00) | Faults: 0 — 6th Place
Saturday – September 14, 2019 Saturday – September 14, 2019 Sunday – September 15, 2019
Spokane Dog Training Club Spokane Dog Training Club Spokane Dog Training Club
Lincoln County Fairgrounds — Davenport, WA Lincoln County Fairgrounds — Davenport, WA Lincoln County Fairgrounds — Davenport, WA
Judge: Melody Fair - OR Judge: Melody Fair - OR Judge: Teressa Keenan - MT
Time: 1:07.56 (Max: 2:00.00) | Faults: 0 — 12th Place Time: 1:04.16 (Max: 2:00.00) | Faults: 0 — 9th Place Time: 1:12.66 (Max: 2:00.00) | Faults: 1 — 6th Place
Friday – October 18, 2019 Friday – July 31, 2020 Friday – July 31, 2020
Wenatchee Kennel Club Wenatchee Kennel Club Wenatchee Kennel Club
Chelan County Expo Center — Cashmere, WA Wenatchee Kennel Club Training Center — East Wenatchee, WA Wenatchee Kennel Club Training Center — East Wenatchee, WA
Judge: Doug Ricks - WA Judge: Hallie McMullen - ID Judge: Hallie McMullen - ID
Time: 0:11.03 (Max: 2:00.00) | Faults: 0 — 2nd Place Time: 0:11.97 (Max: 2:00.00) | Faults: 0 — 5th Place Time: 0:14.38 (Max: 2:00.00) | Faults: 0 — 5th Place
Sunday – August 2, 2020 Sunday – September 6, 2020 Monday – September 7, 2020
Wenatchee Kennel Club American Belgian Tervuren Club American Belgian Tervuren Club
Wenatchee Kennel Club Training Center — East Wenatchee, WA Columbia County Fairgrounds — St Helens, OR Columbia County Fairgrounds — St Helens, OR
Judge: Hallie McMullen - ID Judge: Victoria Lovejoy - WA Judge: Diane Porter - WA
Time: 0:36.10 (Max: 2:00.00) | Faults: 0 — 2nd Place Time: 1:10.03 (Max: 2:00.00) | Faults: 0 — 13th Place Time: 0:42.14 (Max: 2:00.00) | Faults: 0 — 8th Place
Sunday – September 6, 2020 Monday – September 7, 2020
American Belgian Tervuren Club American Belgian Tervuren Club
Columbia County Fairgrounds — St Helens, OR Columbia County Fairgrounds — St Helens, OR
Judge: Mia MacCollin - OR Judge: Donna Morgan Murray - WA
Time: 1:02.15 (Max: 2:00.00) | Faults: 0 — 4th Place Time: 0:56.59 (Max: 2:00.00) | Faults: 0 — 3rd Place
Saturday – November 9, 2019 Sunday – November 10, 2019 Saturday – September 5, 2020
Cascade English Cocker Spaniel Fanciers Cascade English Cocker Spaniel Fanciers American Belgian Tervuren Club
Monroe Christian School — Monroe, WA Monroe Christian School — Monroe, WA Columbia County Fairgrounds — St Helens, OR
Judge: Penelope Scott-Fox - CA Judge: Penelope Scott-Fox - CA Judge: Victoria Lovejoy - WA
Time: 0:40.93 (Max: 4:00.00) | Faults: 0 — 2nd Place Time: 0:48.75 (Max: 4:00.00) | Faults: 1 — 6th Place Time: 1:16.16 (Max: 4:00.00) | Faults: 0 — 7th Place
Saturday – October 19, 2019 Saturday – August 1, 2020 Sunday – August 2, 2020
Wenatchee Kennel Club Wenatchee Kennel Club Wenatchee Kennel Club
Chelan County Expo Center — Cashmere, WA Wenatchee Kennel Club Training Center — East Wenatchee, WA Wenatchee Kennel Club Training Center — East Wenatchee, WA
Judge: Doug Ricks - WA Judge: Hallie McMullen - ID Judge: Hallie McMullen - ID
Time: 0:52.89 (Max: 3:00.00) | Faults: 0 — 2nd Place Time: 1:07.33 (Max: 3:00.00) | Faults: 0 — 1st Place Time: 0:49.41 (Max: 3:00.00) | Faults: 0 — 6th Place
Saturday – September 5, 2020
American Belgian Tervuren Club
Columbia County Fairgrounds — St Helens, OR
Judge: Paula Ratoza - OR
Time: 1:16.29 (Max: 3:00.00) | Faults: 0 — 3rd Place
Sunday – September 6, 2020 Monday – September 7, 2020
American Belgian Tervuren Club American Belgian Tervuren Club
Columbia County Fairgrounds — St Helens, OR Columbia County Fairgrounds — St Helens, OR
Judge: Donna Morgan Murray - WA Judge: Mia MacCollin - OR
Time: 1:35.31 (Max: 3:00.00) | Faults: 0 — 6th Place Time: 2:12.53 (Max: 3:00.00) | Faults: 0 — 4th Place

 Barn Hunt^ TOP

Saturday – November 4, 2017 Saturday – November 4, 2017 Sunday – November 5, 2017
Pacific NW Barn Hunt Pacific NW Barn Hunt Pacific NW Barn Hunt
SW Washington Fairgrounds —Chehalis, WA SW Washington Fairgrounds —Chehalis, WA SW Washington Fairgrounds —Chehalis, WA
Judge: Laurits (Dix) Dixon Judge: Donna Braschler Judge: Laurits (Dix) Dixon
Time: 91.33 (SCT: 120) — Qualified Time: 64.03 (SCT: 120) — 4th Place Time: 43.25 (SCT: 120) — 2nd Place
Sunday – February 18, 2018 Saturday – April 14, 2018 Saturday – November 17, 2018
Pacific NW Barn Hunt Three Rivers Ratters Ratatat Barn Club
SW Washington Fairgrounds —Chehalis, WA Grant County Fairgrounds — Moses Lake WA Pemberton Farm — Snohomish, WA
Judge: Dan Mata Judge: Karla Sanders Judge: Bonnie Bird
Time: 103.7 (SCT: 150) — 3rd Place Time: 118.4 (SCT: 150) — 2nd Place Time: 81.63 (SCT: 150) — 1st Place
Saturday – November 17, 2018
Ratatat Barn Club
Pemberton Farm — Snohomish, WA
Judge: Bonnie Bird
Time: 209.93 (SCT: 210) — 2nd Place

 Canine Good Citizen^ TOP

Monday – September 18, 2017
Rhodesian Ridgeback Club of the US (RRCUS National Specialty)
Holiday Inn Portland-Airport — Portland, OR
Evaluator: Debbie Brower

 Trick Dog^ TOP

Sunday – December 10, 2017 Sunday – December 10, 2017 ?
Greater Clark County Kennel Club & Willamette Toy Dog Fanciers Greater Clark County Kennel Club & Willamette Toy Dog Fanciers ?
Clark County Event Center — Ridgefield, WA Clark County Event Center — Ridgefield, WA ? — Wenatchee, OR
Evaluator: Paula Ratoza Evaluator: Paula Ratoza Evaluator: ?

 Other^ TOP

Saturday – November 4, 2017 Sunday – March 18, 2018
Pacific NW Barn Hunt Evergreen Basenji Club
SW Washington Fairgrounds —Chehalis, WA Tacoma Polo Club — Roy, WA
Judge: Laurits (Dix) Dixon / Time: 14.38 Judge: Justin Dannenbring

 Titles Earned by Year^ TOP

2017 (7) 2018 (5)
  • CGC Canine Good Citizen (Sep 18)
  • NFP Novice FAST Preferred Agility (Oct 15)
  • RATI Barn Hunt Instinct (Nov 4)
  • RATN Barn Hunt Novice (Nov 5)
  • RN Rally Novice (Dec 3)
  • TKN Trick Dog Novice (Dec 10)
  • TKI Trick Dog Intermediate (Dec 10)
  • TD Tracking Dog (Mar 11)
  • NJP Novice Jumpers Preferred Agility (Jun 8)
  • NAP Novice Standard Preferred Agility (Jun 9)
  • IntCH International Champion (Aug 5)
  • RATO Barn Hunt Open (Nov 17)
2019 (12) 2020 (4)
  • SC Senior Courser (Apr 6)
  • NA Novice Standard Agility (Jun 8)
  • NAJ Novice Jumpers Agility (Jun 9)
  • FC Field Champion (Jun 30)
  • OA Open Standard Agility (Jul 14)
  • SBN Scent Work Buried Novice (Sep 15)
  • OAJ Open Jumpers Agility (Oct 11)
  • RA Rally Advanced (Oct 18)
  • SEN Scent Work Exterior Novice (Oct 20)
  • SCN Scent Work Container Novice (Nov 9)
  • SIN Scent Work Interior Novice (Nov 9)
  • SWN Scent Work Novice (all 4 Novice SW element titles) (Nov 9)
  • SHDN Scent Work Handler Discrimination Novice (Jul 31)
  • SBA Scent Work Buried Advanced (Aug 2)
  • SEA Scent Work Exterior Advanced (Sep 5)
  • SCA Scent Work Container Advanced (Sep 7)