HIT4 MACH2 Hidden Acres Magic Jedi Princess V. Wyndem, CD BN RAE MXG MJG MXP MJP2 MXF MFP T2B3 CA CGC

Breed: Doberman Pinscher    Birthday: March 1, 2012    AKC #: WS40410606
Owners: Stephanie Whitchurch & George Youngren    Breeders: Judy Root, Bud Root, Mary Leahy
Dam: CC — CH Hidden Acres Magical Victory
Sire: Blue — CH Ravenswoods Azure Sky, RA

 Obedience^ TOP

Sunday – March 29, 2015 Friday – April 24, 2015 Friday – July 17, 2015
Chintimini Kennel Club Sherwood Dog Training Club Mt Hood Doberman Pinscher Club
Linn County Fairgrounds — Albany, OR Clackamas County Fairgrounds — Canby, OR Portland Exposition Center — Portland, OR
Judge: Jill Jones Judge: Chris Primmer Judge: Christopher Cornell
Scored: 195.5 out of 200 — 1st Place Scored: 197 out of 200 — 1st Place Scored: 190.5 out of 200 — 1st Place
Saturday – October 25, 2014 Friday – July 17, 2015 Saturday – November 28, 2015
Vancouver Kennel Club Mt Hood Doberman Pinscher Club Willamette Toy Dog Fanciers
Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA Portland Exposition Center — Portland, OR Clark County Event Center — Ridgefield, WA
Judge: Karla Curtis Judge: Christopher Cornell Judge: Theresa Temple
Scored: 179 out of 200 — 4th Place Scored: 176 out of 200 — 1st Place Scored: 180 out of 200 — 3rd Place

 Rally Obedience^ TOP

Friday – January 31, 2014 Sunday – April 27, 2014 Saturday – July 19, 2014
Mt Hood Doberman Pinscher Club Sherwood Dog Training Club Portland Dog Obedience Club
Clark County Event Center — Ridgefield, WA Clackamas County Fairgrounds — Canby, OR Portland Exposition Center — Portland, OR
Judge: Carl Lentz Judge: Mary Jane Shervais Judge: Cathy Dutra
Scored: 100 out of 100 — 1st Place Scored: 72 out of 100 — 2nd Place Scored: 79 out of 100 — 3rd Place
Sunday – October 26, 2014 Saturday – December 6, 2014 Friday – January 30, 2015
Vancouver Kennel Club Sherwood Dog Training Club Mt Hood Doberman Pinscher Club
Clark County Event Center — Ridgefield, WA Sherwood Dog Training Facility — Sherwood, OR Clark County Event Center — Ridgefield, WA
Judge: Earl Vaughan Judge: Lora Cox Judge: Theresa Temple
Scored: 73 out of 100 — 1st Place Scored: 70 out of 100 — 3rd Place Scored: 73 out of 100 — 3rd Place
Sunday – March 29, 2015 Friday – April 24, 2015 Sunday – April 26, 2015
Chintimini Kennel Club Sherwood Dog Training Club Sherwood Dog Training Club
Linn County Fairgrounds — Albany, OR Clackamas County Fairgrounds — Canby, OR Clackamas County Fairgrounds — Canby, OR
Judge: Bonnie Lee Judge: JoAnna Yund Judge: Chris Primmer
Scored: 92 out of 100 — 1st Place Scored: 76 out of 100 — 1st Place Scored: 90 out of 100 — 15th Place
Friday – July 17, 2015 Saturday – October 24, 2015 Sunday – October 25, 2015 Wednesday – January 20, 2016 Friday – February 5, 2016
Mt Hood Doberman Pinscher Club Vancouver Kennel Club Vancouver Kennel Club Mt Hood Doberman Pinscher Club Mt Hood Doberman Pinscher Club
Portland Exposition Center — Portland, OR Clark County Event Center — Ridgefield, WA Clark County Event Center — Ridgefield, WA Portland Exposition Center — Portland, OR Clark County Event Center — Ridgefield, WA
Judge: Christopher Cornell Judge: Cathy Dutra Judge: Noelle Pilat Judge: Curt Curtis Judge: Theresa Temple
Scored: 79 out of 100 — 5th Place Scored: 97 out of 100 — 5th Place Scored: 70 out of 100 — 10th Place Scored: 86 out of 100 — 2nd Place Scored: 82 out of 100 — 10th Place
Friday – July 22, 2016 Sunday – October 30, 2016 Wednesday – January 18, 2017 Wednesday – January 18, 2017 Friday – July 21, 2017
Mt Hood Doberman Pinscher Club Vancouver Kennel Club Mt Hood Doberman Pinscher Club Mt Hood Doberman Pinscher Club Mt Hood Doberman Pinscher Club
Portland Exposition Center — Portland, OR Clark County Event Center — Ridgefield, WA Portland Exposition Center — Portland, OR Portland Exposition Center — Portland, OR Portland Exposition Center — Portland, OR
Judge: Carolyn Wray Judge: Carolyn Wray Judge: Chris Primmer Judge: Chris Primmer Judge: Carl Lentz
Scored: 80 out of 100 — 3rd Place Scored: 84 out of 100 — 12th Place Scored: 96 out of 100 — 4th Place Scored: 94 out of 100 — 4th Place Scored: 97 out of 100 — 1st Place
Friday – July 17, 2015 Saturday – October 24, 2015 Sunday – October 25, 2015 Wednesday – January 20, 2016 Friday – February 5, 2016
Mt Hood Doberman Pinscher Club Vancouver Kennel Club Vancouver Kennel Club Mt Hood Doberman Pinscher Club Mt Hood Doberman Pinscher Club
Portland Exposition Center — Portland, OR Clark County Event Center — Ridgefield, WA Clark County Event Center — Ridgefield, WA Portland Exposition Center — Portland, OR Clark County Event Center — Ridgefield, WA
Judge: Christopher Cornell Judge: Cathy Dutra Judge: Noelle Pilat Judge: Curt Curtis Judge: Theresa Temple
Scored: 79 out of 100 — 3rd Place Scored: 83 out of 100 — 11th Place Scored: 70 out of 100 — 9th Place Scored: 81 out of 100 — 1st Place Scored: 88 out of 100 — 6th Place
Friday – July 22, 2016 Sunday – October 30, 2016 Wednesday – January 18, 2017 Wednesday – January 18, 2017 Friday – July 21, 2017
Mt Hood Doberman Pinscher Club Vancouver Kennel Club Mt Hood Doberman Pinscher Club Mt Hood Doberman Pinscher Club Mt Hood Doberman Pinscher Club
Portland Exposition Center — Portland, OR Clark County Event Center — Ridgefield, WA Portland Exposition Center — Portland, OR Portland Exposition Center — Portland, OR Portland Exposition Center — Portland, OR
Judge: Carolyn Wray Judge: Carolyn Wray Judge: Chris Primmer Judge: Chris Primmer Judge: Carl Lentz
Scored: 86 out of 100 — 1st Place Scored: 81 out of 100 — 10th Place Scored: 92 out of 100 — 4th Place Scored: 96 out of 100 — 3rd Place Scored: 93 out of 100 — 2nd Place

 Agility^ TOP

Saturday – April 02, 2016 Friday – September 23, 2016 Sunday – November 20, 2016
Columbia River Agility Club Portland Agility Club Mount Hood Doberman Pinscher Club
Linn County Fairgrounds — Albany, OR Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA
Judge: Sheyla Gutierrez - FL Judge: Peter Liu - FL Judge: Ann Rudd - MI
Scored: 95 out of 100 — 1st Place Scored: 95 out of 100 — 1st Place Scored: 90 out of 100 — 3rd Place
Time: 51.63 | 2.440 YPS (SCT: 62, Yards: 126) Time: 60.66 | 2.077 YPS (SCT: 62, Yards: 126) Time: 55.30 | 2.658 YPS (SCT: 72, Yards: 147)
Friday – January 01, 2016 Saturday – January 02, 2016 Sunday – February 28, 2016
Boston Terrier Club of Western WA Boston Terrier Club of Western WA Linn County Kennel Club
Grays Harbor County Fairgrounds — Elma, WA Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA Linn County Fairgrounds — Albany, OR
Judge: Robyn Veenema - WA Judge: Robyn Veenema - WA Judge: Terry LeClair - CA
Scored: 100 out of 100 — 1st Place Scored: 100 out of 100 — 1st Place Scored: 95 out of 100 — 1st Place
Time: 25.41 | 4.172 YPS (SCT: 38, Yards: 106) Time: 31.12 | 3.213 YPS (SCT: 36, Yards: 100) Time: 30.86 | 3.564 YPS (SCT: 39, Yards: 110)
Friday – January 06, 2017 Sunday – February 26, 2017 Sunday – September 24, 2017
Portland Agility Club Linn County Kennel Club Portland Agility Club
Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA Linn County Fairgrounds — Albany, OR Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA
Judge: Courtney Moore - TX Judge: Paula Ratoza - OR Judge: Paula Ratoza - OR
Scored: 100 out of 100 — 1st Place Scored: 95 out of 100 — 1st Place Scored: 95 out of 100 — 1st Place
Time: 52.18 | 3.258 YPS (SCT: 72, Yards: 170) Time: 59.29 | 2.935 YPS (SCT: 73, Yards: 174) Time: 65.84 | 2.719 YPS (SCT: 75, Yards: 179)
Sunday – September 25, 2016 Sunday – November 20, 2016 Saturday – December 31, 2016 Friday – January 06, 2017
Portland Agility Club Mount Hood Doberman Pinscher Club Boston Terrier Club of Western WA Portland Agility Club
Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA
Judge: Ronda Bermke - WI Judge: Mark Rudd - MI Judge: Susan Leitner - WA Judge: Art Brest - OR
Scored: 94 out of 100 — 1st Place Scored: 100 out of 100 — 1st Place Scored: 98 out of 100 — 1st Place Scored: 100 out of 100 — 1st Place
Time: 41.02 | 3.072 YPS (SCT: 38, Yards: 126) Time: 35.84 | 4.018 YPS (SCT: 44, Yards: 144) Time: 41.16 | 3.207 YPS (SCT: 40, Yards: 132) Time: 33.26 | 3.728 YPS (SCT: 38, Yards: 124)
Sunday – February 04, 2018 Saturday – March 10, 2018 Friday – March 16, 2018
Mount Hood Doberman Pinscher Club Pacific NW Shetland Sheepdog Club Portland Agility Club
Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA Lane Events Center — Eugene, OR Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA
Judge: Robin Kletke - WA Judge: Zach Davis - NJ Judge: Laura Gillice - CO
Scored: 100 out of 100 — 1st Place Scored: 100 out of 100 — 1st Place Scored: 100 out of 100 — 1st Place
Time: 59.73 | 2.880 YPS (SCT: 64, Yards: 172) Time: 49.77 | 3.476 YPS (SCT: 65, Yards: 173) Time: 57.43 | 3.152 YPS (SCT: 67, Yards: 181)
Saturday – September 23, 2017 Sunday – October 08, 2017 Friday – December 29, 2017
Portland Agility Club Mount Hood Doberman Pinscher Club Boston Terrier Club of Western WA
Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA
Judge: Paula Ratoza - OR Judge: Karen Wlodarski - SC Judge: Carole Lynn Evans - CO
Scored: 100 out of 100 — 2nd Place Scored: 100 out of 100 — 1st Place Scored: 100 out of 100 — 2nd Place
Time: 48.95 | 3.555 YPS (SCT: 49, Yards: 174) Time: 41.22 | 3.688 YPS (SCT: 43, Yards: 152) Time: 38.25 | 4.471 YPS (SCT: 48, Yards: 171)
Friday – March 30, 2018 Friday – June 8, 2018 Sunday – June 24, 2018 Saturday – July 7, 2018 Sunday – July 29, 2018
Columbia River Agility Club Columbia River Agility Club Columbia River Agility Club Portland Agility Club American Spaniel Club
Linn County Fairgrounds — Albany, OR Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA Linn County Fairgrounds — Albany, OR
Judge: Lavonda Herring - NY Judge: Lynn Morgan - KS Judge: Lavonda Herring - NY Judge: Beverly Morgan Lewis - CA Judge: Paula Ratoza - OR
MACH Points: 15 — 5th Place MACH Points: 4 — 6th Place MACH Points: 8 — 4th Place MACH Points: 4 — 4th Place MACH Points: 14 — 4th Place
Time: 49.05 | 3.527 YPS (SCT: 65, Yards: 173) Time: 62.23 | 2.892 YPS (SCT: 67, Yards: 180) Time: 59.54 | 3.074 YPS (SCT: 68, Yards: 183) Time: 57.10 | 2.872 YPS (SCT: 62, Yards: 164) Time: 52.27 | 3.425 YPS (SCT: 67, Yards: 179)
Sunday – August 5, 2018 Sunday – August 19, 2018 Friday – August 31, 2018 Sunday – September 23, 2018 Friday – October 5, 2018
German Shepherd Dog Club of Oregon McKenzie Cascade Dog Fanciers Rogue Canine Agility Portland Agility Club Mt Hood Doberman Pinscher Club
Oregon State Fairgrounds — Salem, OR Linn County Fairgrounds — Albany, OR Jackson County Fairgrounds — Central Point, OR Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA
Judge: Laura Gillice - CO Judge: Dan Butcher - OR Judge: Don Wittke - PA Judge: Lori Sage - OR Judge: Paula Ratoza - OR
MACH Points: 8 / QQ #12nd Place MACH Points: 17 / QQ #26th Place MACH Points: 12 / QQ #31st Place MACH Points: 10 — 5th Place MACH Points: 15 — 4th Place
Time: 59.72 | 3.081 YPS (SCT: 68, Yards: 184) Time: 49.83 | 3.612 YPS (SCT: 67, Yards: 180) Time: 49.65 | 3.323 YPS (SCT: 62, Yards: 165) Time: 56.40 | 3.174 YPS (SCT: 67, Yards: 179) Time: 53.37 | 3.466 YPS (SCT: 69, Yards: 185)
MXB — Standard Master Bronze   (25 MX Qs)
Thursday – October 25, 2018 Friday – November 23, 2018 Saturday – November 24, 2018 Saturday – December 1, 2018 Sunday – December 2, 2018
Rogue Canine Agility Pacific NW Shetland Sheepdog Club Pacific NW Shetland Sheepdog Club German Shepherd Dog Club of Oregon German Shepherd Dog Club of Oregon
Jackson County Fairgrounds — Central Point, OR Lane Events Center — Eugene, OR Lane Events Center — Eugene, OR Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA
Judge: Mark Upshaw - PA Judge: Paula Ratoza - OR Judge: Susan Leitner - WA Judge: Jack Cadalso - FL Judge: Ken Boyd - CA
MACH Points: 15 — 4th Place MACH Points: 14 — 2nd Place MACH Points: 10 / QQ #42nd Place MACH Points: 13 / QQ #53rd Place MACH Points: 16 / QQ #65th Place
Time: 50.92 | 3.496 YPS (SCT: 66, Yards: 178) Time: 56.06 | 3.407 YPS (SCT: 71, Yards: 191) Time: 58.96 | 3.172 YPS (SCT: 69, Yards: 187) Time: 55.00 | 3.345 YPS (SCT: 68, Yards: 184) Time: 51.28 | 3.588 YPS (SCT: 68, Yards: 184)
Sunday – December 16, 2018 Friday – December 28, 2018 Saturday – December 29, 2018 Sunday – December 30, 2018 Friday – February 1, 2019
Puget Sound Doberman Pinscher Club Boston Terrier Club of Western WA Boston Terrier Club of Western WA Boston Terrier Club of Western WA Mt Hood Doberman Pinscher Club
Argus Ranch Facility For Dogs — Auburn, WA Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA
Judge: Jim Primmer - WA Judge: Todd Buchla - GA Judge: Marianne Diehl - ID Judge: Todd Buchla - GA Judge: Lori Sage - OR
MACH Points: 13 — 4th Place MACH Points: 19 / QQ #76th Place MACH Points: 18 — 3rd Place MACH Points: 16 / QQ #85th Place MACH Points: 17 — 6th Place
Time: 52.79 | 3.372 YPS (SCT: 66, Yards: 178) Time: 51.25 | 3.707 YPS (SCT: 71, Yards: 190) Time: 52.48 | 3.639 YPS (SCT: 71, Yards: 191) Time: 50.45 | 3.588 YPS (SCT: 67, Yards: 181) Time: 52.45 | 3.603 YPS (SCT: 70, Yards: 189)
Sunday – February 3, 2019 Saturday – February 9, 2019 Friday – February 22, 2019 Saturday – February 23, 2019 Saturday – March 9, 2019
Mt Hood Doberman Pinscher Club Mt Rainier Sporting Spaniel Association McKenzie Cascade Dog Fanciers Linn County Kennel Club Pacific NW Shetland Sheepdog Club
Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA Argus Ranch Facility For Dogs — Auburn, WA Linn County Fairgrounds — Albany, OR Linn County Fairgrounds — Albany, OR Lane Events Center — Eugene, OR
Judge: Lori Sage - OR Judge: Danielle LaGrave - UT Judge: Terry LeClair - CA Judge: LaVar Griffin - UT Judge: Susan Leitner - WA
MACH Points: 12 — 4th Place MACH Points: 12 — 1st Place MACH Points: 9 / QQ #94th PlaceHIT MACH Points: 17 — 4th Place MACH Points: 11 — 3rd Place
Time: 52.58 | 3.290 YPS (SCT: 65, Yards: 173) Time: 54.70 | 3.291 YPS (SCT: 67, Yards: 180) Time: 58.55 | 3.108 YPS (SCT: 68, Yards: 182) Time: 51.44 | 3.616 YPS (SCT: 69, Yards: 186) Time: 57.51 | 3.217 YPS (SCT: 69, Yards: 185)
MXS — Standard Master Silver   (50 MX Qs)
Sunday – March 10, 2019 Saturday – March 16, 2019 Friday – March 29, 2019 Sunday – March 31, 2019 Friday – April 19, 2019
Pacific NW Shetland Sheepdog Club Portland Agility Club Columbia River Agility Club Columbia River Agility Club Willamette Valley English Springer Spaniel Association
Lane Events Center — Eugene, OR Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA Linn County Fairgrounds — Albany, OR Linn County Fairgrounds — Albany, OR Lane Events Center — Eugene, OR
Judge: Laura Gillice - CO Judge: Paula Ratoza - OR Judge: Lavonda Herring - NY Judge: Lavonda Herring - NY Judge: Dan Butcher - OR
MACH Points: 17 / QQ #101st Place MACH Points: 14 / QQ #114th Place MACH Points: 17 / QQ #124th Place MACH Points: 6 — 5th Place MACH Points: 11 / QQ #132nd Place
Time: 52.99 | 3.548 YPS (SCT: 70, Yards: 188) Time: 57.39 | 3.363 YPS (SCT: 72, Yards: 193) Time: 48.53 | 3.668 YPS (SCT: 66, Yards: 178) Time: 61.29 | 2.986 YPS (SCT: 68, Yards: 183) Time: 53.90 | 3.228 YPS (SCT: 65, Yards: 174)
Sunday – April 21, 2019 Friday – April 26, 2019 Friday – May 10, 2019 Sunday – May 12, 2019 Friday – May 24, 2019
Willamette Valley English Springer Spaniel Association Puget Sound Poodle Club German Shepherd Dog Club of Oregon German Shepherd Dog Club of Oregon Pacific NW Shetland Sheepdog Club
Lane Events Center — Eugene, OR Argus Ranch Facility For Dogs — Auburn, WA Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA Lane Events Center — Eugene, OR
Judge: Dan Butcher - OR Judge: Lori Sage - OR Judge: Jan Chamberlain - CA Judge: Jan Chamberlain - CA Judge: Gill Chapman - FL
MACH Points: 15 / QQ #143rd Place MACH Points: 14 / QQ #154th Place MACH Points: 9 — 6th Place MACH Points: 7 — 7th Place MACH Points: 10 — 3rd Place
Time: 54.02 | 3.480 YPS (SCT: 70, Yards: 188) Time: 53.12 | 3.445 YPS (SCT: 68, Yards: 183) Time: 57.19 | 3.165 YPS (SCT: 67, Yards: 181) Time: 58.00 | 2.983 YPS (SCT: 65, Yards: 173) Time: 57.67 | 3.191 YPS (SCT: 68, Yards: 184)
Saturday – May 25, 2019 Sunday – May 26, 2019 Friday – June 7, 2019 Saturday – June 8, 2019 Sunday – June 9, 2019
Pacific NW Shetland Sheepdog Club Pacific NW Shetland Sheepdog Club Columbia River Agility Club Columbia River Agility Club Columbia River Agility Club
Lane Events Center — Eugene, OR Lane Events Center — Eugene, OR Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA
Judge: Torka Poet - WA Judge: Gill Chapman - FL Judge: Lavonda Herring - NY Judge: Lynn Morgan - KS Judge: Lavonda Herring - NY
MACH Points: 11 / QQ #163rd Place MACH Points: 11 / QQ #174th Place MACH Points: 17 — 6th Place MACH Points: 14 / QQ #183rd Place MACH Points: 12 / QQ #193rd Place
Time: 57.16 | 3.272 YPS (SCT: 69, Yards: 187) Time: 56.32 | 3.267 YPS (SCT: 68, Yards: 184) Time: 50.76 | 3.605 YPS (SCT: 68, Yards: 183) Time: 52.60 | 3.441 YPS (SCT: 67, Yards: 181) Time: 54.55 | 3.300 YPS (SCT: 67, Yards: 180)
Friday – July 5, 2019 Saturday – July 6, 2019 Sunday – July 28, 2019 Saturday – August 3, 2019 Saturday – August 31, 2019
Portland Agility Club Portland Agility Club Willamette Valley English Springer Spaniel Association German Shepherd Dog Club of Oregon Rogue Canine Agility
Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA Oregon State Fairgrounds — Salem, OR Oregon State Fairgrounds — Salem, OR Jackson County Fairgrounds — Central Point, OR
Judge: Dan Butcher - OR Judge: David Nauer - CO Judge: Sherry Jefferson - PA Judge: Torka Poet - WA Judge: Danielle LaGrave - UT
MACH Points: 10 / QQ #202nd Place MACH Points: 16 / QQ #211st Place MACH Points: 19 / QQ #223rd Place MACH Points: 11 / QQ #234th Place MACH Points: 9 — 1st Place
Time: 56.31 | 3.197 YPS (SCT: 67, Yards: 180) Time: 50.41 | 3.571 YPS (SCT: 67, Yards: 180) Time: 52.88 | 3.688 YPS (SCT: 72, Yards: 195) Time: 57.13 | 3.256 YPS (SCT: 69, Yards: 186) Time: 60.47 | 3.126 YPS (SCT: 70, Yards: 189)
Sunday – September 1, 2019 Friday – September 20, 2019 Saturday – October 5, 2019 Friday – November 15, 2019 Saturday – November 16, 2019
Rogue Canine Agility Portland Agility Club Mt Hood Doberman Pinscher Club Mt Hood Doberman Pinscher Club Mt Hood Doberman Pinscher Club
Jackson County Fairgrounds — Central Point, OR Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA
Judge: Susan Leitner - WA Judge: Jan Skurzynski - ID Judge: Torka Poet - WA Judge: Oksana Syrkin - FL Judge: Susan Leitner - WA
MACH Points: 12 / QQ #241st Place MACH Points: 15 — 5th Place MACH Points: 16 / QQ #252nd Place MACH Points: 22 — 2nd Place MACH Points: 18 / QQ #266th Place
Time: 58.27 | 3.261 YPS (SCT: 71, Yards: 190) Time: 54.04 | 3.497 YPS (SCT: 70, Yards: 189) Time: 55.92 | 3.487 YPS (SCT: 72, Yards: 195) Time: 45.88 | 4.010 YPS (SCT: 68, Yards: 184) Time: 51.09 | 3.699 YPS (SCT: 70, Yards: 189)
MXG — Standard Master Gold   (75 MX Qs)
Saturday – November 30, 2019 Saturday – December 28, 2019 Sunday – December 29, 2019 Sunday – January 5, 2020 Friday – January 31, 2020
Greater Clark County Kennel Club Boston Terrier Club of Western WA Boston Terrier Club of Western WA Portland Agility Club Mt Hood Doberman Pinscher Club
Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA
Judge: Marianne Diehl - ID Judge: Lavonda Herring - NY Judge: Art Brest - OR Judge: Dale Mahoney - ID Judge: Debby Wheeler - CA
MACH Points: 16 / QQ #274th Place MACH Points: 16 — 3rd Place MACH Points: 11 / QQ #286th Place MACH Points: 16 / QQ #296th Place MACH Points: 15 / QQ #308th Place
Time: 53.74 | 3.517 YPS (SCT: 70, Yards: 189) Time: 51.25 | 3.571 YPS (SCT: 68, Yards: 183) Time: 56.01 | 3.267 YPS (SCT: 68, Yards: 183) Time: 52.38 | 3.532 YPS (SCT: 69, Yards: 185) Time: 52.15 | 3.490 YPS (SCT: 68, Yards: 182)
Friday – March 6, 2020 Saturday – March 7, 2020 Saturday – March 14, 2020 Sunday – March 15, 2020 Saturday – June 27, 2020
Pacific NW Shetland Sheepdog Club Pacific NW Shetland Sheepdog Club Portland Agility Club Portland Agility Club Pacific NW Shetland Sheepdog Club
Lane Events Center — Eugene, OR Lane Events Center — Eugene, OR Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA Lane Events Center — Eugene, OR
Judge: Laura Gillice - CO Judge: Tracy Mazur - UT Judge: Torka Poet - WA Judge: Robin Kletke - WA Judge: Dan Butcher - OR
MACH Points: 16 / QQ #313rd Place MACH Points: 7 / QQ #322nd Place MACH Points: 16 — 3rd Place MACH Points: 11 / QQ #335th Place MACH Points: 8 — 3rd Place
Time: 54.05 | 3.515 YPS (SCT: 71, Yards: 190) Time: 60.92 | 2.988 YPS (SCT: 68, Yards: 182) Time: 55.27 | 3.528 YPS (SCT: 72, Yards: 195) Time: 60.39 | 3.229 YPS (SCT: 72, Yards: 195) Time: 60.19 | 3.107 YPS (SCT: 69, Yards: 187)
Friday – July 24, 2020 Saturday – July 25, 2020 Sunday – July 26, 2020 Saturday – August 1, 2020 Sunday – August 2, 2020
Willamette Valley English Springer Spaniel Assoc. Willamette Valley English Springer Spaniel Assoc. Willamette Valley English Springer Spaniel Assoc. German Shepherd Dog Club of Oregon German Shepherd Dog Club of Oregon
Lane Events Center — Eugene, OR Lane Events Center — Eugene, OR Lane Events Center — Eugene, OR Lane Events Center — Eugene, OR Lane Events Center — Eugene, OR
Judge: Susan Leitner - WA Judge: Torka Poet - WA Judge: Susan Leitner - WA Judge: Dale Mahoney - ID Judge: Jan Skurzynski - ID
MACH Points: 9 / QQ #342nd Place MACH Points: 10 — 3rd Place MACH Points: 3 — 4th Place MACH Points: 5 — 1st Place MACH Points: 3 — 3rd Place
Time: 59.64 | 3.102 YPS (SCT: 69, Yards: 185) Time: 61.75 | 3.158 YPS (SCT: 72, Yards: 195) Time: 65.64 | 2.849 YPS (SCT: 69, Yards: 187) Time: 65.18 | 2.930 YPS (SCT: 71, Yards: 191) Time: 65.19 | 2.869 YPS (SCT: 69, Yards: 187)
Sunday – August 23, 2020 Friday – September 4, 2020 Saturday – September 5, 2020 Sunday – September 6, 2020 Friday – October 09, 2020
Columbia River Agility Club Portland Agility Club Portland Agility Club Portland Agility Club Klamath Dog Fanciers
Lane Events Center — Eugene, OR Lane Events Center — Eugene, OR Lane Events Center — Eugene, OR Lane Events Center — Eugene, OR Klamath County Fairgrounds — Klamath Falls, OR
Judge: Lavonda Herring - NY Judge: Dan Butcher - OR Judge: Lori Sage - OR Judge: Dan Butcher - OR Judge: Lori Sage - OR
MACH Points: 11 — 4th Place MACH Points: 5 / QQ #352nd Place MACH Points: 4 — 3rd Place MACH Points: 0 — 2nd Place MACH Points: 12 — 3rd Place
Time: 56.63 | 3.232 YPS (SCT: 68, Yards: 183) Time: 59.47 | 2.943 YPS (SCT: 65, Yards: 175) Time: 65.50 | 2.885 YPS (SCT: 70, Yards: 189) Time: 69.54 | 2.718 YPS (SCT: 70, Yards: 189) Time: 59.94 | 3.253 YPS (SCT: 72, Yards: 195)
Saturday – October 10, 2020 Sunday – October 18, 2020 Sunday – October 25, 2020 Friday – November 27, 2020 Saturday – November 28, 2020
Klamath Dog Fanciers Pacific NW Shetland Sheepdog Club Rogue Canine Agility Greater Clark County Kennel Club Greater Clark County Kennel Club
Klamath County Fairgrounds — Klamath Falls, OR Lane Events Center — Eugene, OR Jackson County Fairgrounds — Central Point, OR Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA
Judge: Pamela (Candy) Nettles - OK Judge: Jan Skurzynski - ID Judge: Dan Butcher - OR Judge: Linda Syner - MD Judge: Pam Johnson - MD
MACH Points: 6 — 3rd Place MACH Points: 12 — 1st Place MACH Points: 7 — 2nd Place MACH Points: 7 — 3rd Place MACH Points: 17 / QQ #365th Place
Time: 61.27 | 2.987 YPS (SCT: 68, Yards: 183) Time: 54.68 | 3.274 YPS (SCT: 67, Yards: 179) Time: 61.91 | 3.021 YPS (SCT: 69, Yards: 187) Time: 62.64 | 3.017 YPS (SCT: 70, Yards: 189) Time: 51.27 | 3.628 YPS (SCT: 69, Yards: 186)
MXC — Standard Master Century   (100 MX Qs)   running total: 97 Qs
Sunday – November 29, 2020 Friday – December 04, 2020 Saturday – December 05, 2020 Sunday – December 06, 2020 Friday – December 11, 2020
Greater Clark County Kennel Club Greater Clark County Kennel Club Greater Clark County Kennel Club Greater Clark County Kennel Club Willamette Valley English Springer Spaniel Assoc.
Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA
Judge: Linda Syner - MD Judge: Lori Holdren - OR Judge: Torka Poet - WA Judge: Lori Holdren - OR Judge: Dan Butcher - OR
MACH Points: 20 / QQ #375th Place MACH Points: 5 — 2nd Place MACH Points: 15 — 5th Place MACH Points: 11 — 6th Place MACH Points: 14 — 2nd Place
Time: 50.82 | 3.739 YPS (SCT: 71, Yards: 190) Time: 64.73 | 2.904 YPS (SCT: 70, Yards: 188) Time: 55.86 | 3.401 YPS (SCT: 71, Yards: 190) Time: 58.44 | 3.234 YPS (SCT: 70, Yards: 189) Time: 57.3 | 3.368 YPS (SCT: 72, Yards: 193)
Saturday – December 12, 2020 Sunday – December 13, 2020 Friday – January 01, 2021 Sunday – January 03, 2021 Friday – January 08, 2021
Willamette Valley English Springer Spaniel Assoc. Willamette Valley English Springer Spaniel Assoc. Boston Terrier Club of Western WA Boston Terrier Club of Western WA Portland Agility Club
Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA
Judge: Torka Poet - WA Judge: Dan Butcher - OR Judge: Susan Leitner - WA Judge: Susan Leitner - WA Judge: Dan Butcher - OR
MACH Points: 10 — 5th Place MACH Points: 17 — 3rd Place MACH Points: 19 — 5th Place MACH Points: 15 — 2nd Place MACH Points: 8 — 4th Place
Time: 57.06 | 3.207 YPS (SCT: 68, Yards: 183) Time: 52.19 | 3.602 YPS (SCT: 70, Yards: 188) Time: 49.26 | 3.756 YPS (SCT: 69, Yards: 185) Time: 53.19 | 3.478 YPS (SCT: 69, Yards: 185) Time: 60.68 | 3.049 YPS (SCT: 69, Yards: 185)
Friday – January 29, 2021 Sunday – January 31, 2021 Friday – February 05, 2021 Saturday – February 06, 2021 Sunday – February 07, 2021
Greater Clark County Kennel Club Greater Clark County Kennel Club Mt Hood Doberman Pinscher Club Mt Hood Doberman Pinscher Club Mt Hood Doberman Pinscher Club
Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA
Judge: Paula Ratoza - OR Judge: Paula Ratoza - OR Judge: Dan Wolfson - FL Judge: Jim Primmer - WA Judge: Dan Wolfson - FL
MACH Points: 18 — 3rd Place MACH Points: 11 — 4th Place MACH Points: 15 — 3rd Place MACH Points: 14 — 3rd PlaceHIT MACH Points: 11 / QQ #385th Place
Time: 52.99 | 3.623 YPS (SCT: 71, Yards: 192) Time: 60.59 | 3.185 YPS (SCT: 72, Yards: 193) Time: 53.19 | 3.497 YPS (SCT: 69, Yards: 186) Time: 50.02 | 3.499 YPS (SCT: 65, Yards: 175) Time: 56.93 | 3.197 YPS (SCT: 68, Yards: 182)
Friday – February 26, 2021 Saturday – February 27, 2021 Friday – March 19, 2021 Sunday – April 04, 2021 Saturday – April 10, 2021
Linn County Kennel Club Linn County Kennel Club Portland Agility Club Columbia River Agility Club Columbia River Agility Club
Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA Lane Events Center — Eugene, OR
Judge: Don Farage - TN Judge: Susan Leitner - WA Judge: ?? Judge: Jim Primmer - WA Judge: Paula Ratoza - OR
MACH Points: 17 — 4th Place MACH Points: 10 — 4th Place MACH Points: 21 — 6th Place MACH Points: 10 — 5th Place MACH Points: 16 / QQ #393rd PlaceHIT
Time: 48.72 | 3.654 YPS (SCT: 66, Yards: 178) Time: 55.19 | 3.225 YPS (SCT: 66, Yards: 178) Time: 47.90 | 3.904 YPS (SCT: 69, Yards: 187) Time: 57.09 | 3.223 YPS (SCT: 68, Yards: 184) Time: 51.65 | 3.543 YPS (SCT: 68, Yards: 183)
Sunday – April 11, 2021 Saturday – April 17, 2021
Columbia River Agility Club Emerald Dog Obedience Club
Lane Events Center — Eugene, OR Lane Events Center — Eugene, OR
Judge: Lavonda Herring - NY Judge: Jim Primmer - WA
MACH Points: 9 — 3rd Place MACH Points: 7 / QQ #402nd Place
Time: 57.74 | 3.117 YPS (SCT: 67, Yards: 180) Time: 55.36 | 3.035 YPS (SCT: 63, Yards: 168)
Friday – January 5, 2018 Saturday – February 3, 2018 Sunday – February 4, 2018 Saturday – March 10, 2018 Saturday – March 31, 2018
Portland Agility Club Mt Hood Doberman Pinscher Club Mt Hood Doberman Pinscher Club Pacific NW Shetland Sheepdog Club Columbia River Agility Club
Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA Lane Events Center — Eugene, OR Linn County Fairgrounds — Albany, OR
Judge: Zach Davis - NJ Judge: Robin Kletke - WA Judge: Lori Sage - OR Judge: Zach Davis - NJ Judge: Lavonda Herring - NY
MACH Points: 7 — 8th Place MACH Points: 3 — 10th Place MACH Points: 3 — 7th Place MACH Points: 5 — 4th Place MACH Points: 2 — 8th Place
Time: 38.14 | 4.300 YPS (SCT: 46, Yards: 164) Time: 39.35 | 3.863 YPS (SCT: 43, Yards: 152) Time: 39.60 | 3.813 YPS (SCT: 43, Yards: 151) Time: 37.06 | 4.101 YPS (SCT: 43, Yards: 152) Time: 43.22 | 3.771 YPS (SCT: 46, Yards: 163)
Sunday – April 1, 2018 Saturday – May 26, 2018 Sunday – June 10, 2018 Sunday – July 8, 2018 Sunday – August 5, 2018
Columbia River Agility Club Pacific NW Shetland Sheepdog Club Columbia River Agility Club Portland Agility Club German Shepherd Dog Club of Oregon
Linn County Fairgrounds — Albany, OR Lane Events Center — Eugene, OR Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA Oregon State Fairgrounds — Salem, OR
Judge: Sheyla Gutierrez - FL Judge: Tracy Mazur - UT Judge: Sheyla Gutierrez - FL Judge: Beverly Morgan Lewis - CA Judge: Tracy Mazur - UT
MACH Points: 4 — 9th Place MACH Points: 3 — 2nd Place MACH Points: 3 — 10th Place MACH Points: 0 — 3rd Place MACH Points: 0 / QQ #1 3rd Place
Time: 39.27 | 3.947 YPS (SCT: 44, Yards: 155) Time: 40.79 | 3.849 YPS (SCT: 44, Yards: 157) Time: 43.37 | 3.828 YPS (SCT: 47, Yards: 166) Time: 47.95 | 3.504 YPS (SCT: 47, Yards: 168) Time: 45.95 | 3.439 YPS (SCT: 45, Yards: 158)
MJB — Jumpers With Weaves (JWW) Master Bronze   (25 MXJ Qs)
Sunday – August 19, 2018 Friday – August 31, 2018 Saturday – October 20, 2018 Sunday – October 28, 2018 Sunday – November 18, 2018
McKenzie Cascade Dog Fanciers Rogue Canine Agility Pacific NW Shetland Sheepdog Club Rogue Canine Agility Mt Hood Doberman Pinscher Club
Linn County Fairgrounds — Albany, OR Jackson County Fairgrounds — Central Point, OR Oregon State Fairgrounds — Salem, OR Jackson County Fairgrounds — Central Point, OR Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA
Judge: Dan Butcher - OR Judge: Don Wittke - PA Judge: Kim Crenshaw - AL Judge: Mark Upshaw - PA Judge: Ben Gibbs - TN
MACH Points: 3 / QQ #2 4th Place MACH Points: 0 / QQ #3 1st Place MACH Points: 1 — 3rd Place MACH Points: 2 — 4th Place MACH Points: 5 — 2nd Place
Time: 37.27 | 3.944 YPS (SCT: 41, Yards: 147) Time: 44.18 | 3.622 YPS (SCT: 45, Yards: 160) Time: 39.98 | 3.652 YPS (SCT: 41, Yards: 146) Time: 39.20 | 3.827 YPS (SCT: 42, Yards: 150) Time: 42.94 | 3.959 YPS (SCT: 48, Yards: 170)
Saturday – November 24, 2018 Sunday – November 25, 2018 Saturday – December 1, 2018 Sunday – December 2, 2018 Saturday – December 15, 2018
Pacific NW Shetland Sheepdog Club Pacific NW Shetland Sheepdog Club German Shepherd Dog Club of Oregon German Shepherd Dog Club of Oregon Puget Sound Doberman Pinscher Club
Lane Events Center — Eugene, OR Lane Events Center — Eugene, OR Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA Argus Ranch Facility For Dogs — Auburn, WA
Judge: Paula Ratoza - OR Judge: Susan Leitner - WA Judge: Ken Boyd - CA Judge: Jack Cadalso - FL Judge: Jim Primmer - WA
MACH Points: 4 / QQ #4 3rd Place MACH Points: 3 — 2nd Place MACH Points: 9 / QQ #5 6th Place MACH Points: 7 / QQ #6 3rd Place MACH Points: 4 — 9th Place
Time: 41.62 | 3.964 YPS (SCT: 46, Yards: 165) Time: 44.54 | 3.839 YPS (SCT: 48, Yards: 171) Time: 37.49 | 4.455 YPS (SCT: 47, Yards: 167) Time: 35.51 | 4.252 YPS (SCT: 43, Yards: 151) Time: 38.76 | 3.973 YPS (SCT: 43, Yards: 154)
Friday – December 28, 2018 Sunday – December 30, 2018 Friday – January 4, 2019 Sunday – January 6, 2019 Saturday – February 2, 2019
Boston Terrier Club of Western WA Boston Terrier Club of Western WA Portland Agility Club Portland Agility Club Mt Hood Doberman Pinscher Club
Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA
Judge: Marianne Diehl - ID Judge: Marianne Diehl - ID Judge: Tracy Mazur - UT Judge: Tracy Mazur - UT Judge: Lori Sage - OR
MACH Points: 11 / QQ #7 9th Place MACH Points: 7 / QQ #8 4th Place MACH Points: 4 — 5th Place MACH Points: 6 — 3rd Place MACH Points: 4 — 8th Place
Time: 38.92 | 4.522 YPS (SCT: 50, Yards: 176) Time: 37.98 | 4.186 YPS (SCT: 45, Yards: 159) Time: 41.16 | 3.936 YPS (SCT: 46, Yards: 162) Time: 41.47 | 4.148 YPS (SCT: 48, Yards: 172) Time: 40.07 | 3.993 YPS (SCT: 45, Yards: 160)
MJS — Jumpers With Weaves (JWW) Master Silver   (50 MXJ Qs)
Friday – February 8, 2019 Friday – February 22, 2019 Sunday – February 24, 2019 Friday – March 8, 2019 Sunday – March 10, 2019
Mt Rainier Sporting Spaniel Association McKenzie Cascade Dog Fanciers Linn County Kennel Club Pacific NW Shetland Sheepdog Club Pacific NW Shetland Sheepdog Club
Argus Ranch Facility For Dogs — Auburn, WA Linn County Fairgrounds — Albany, OR Linn County Fairgrounds — Albany, OR Lane Events Center — Eugene, OR Lane Events Center — Eugene, OR
Judge: Danielle LaGrave - UT Judge: LaVar Griffin - UT Judge: LaVar Griffin - UT Judge: Susan Leitner - WA Judge: Susan Leitner - WA
MACH Points: 3 — 5th Place MACH Points: 4 / QQ #9 6th PlaceHIT MACH Points: 4 — 5th Place MACH Points: 7 — 3rd Place MACH Points: 7 / QQ #10 4th Place
Time: 36.83 | 3.828 YPS (SCT: 40, Yards: 141) Time: 38.57 | 3.915 YPS (SCT: 43, Yards: 151) Time: 40.35 | 3.965 YPS (SCT: 45, Yards: 160) Time: 38.75 | 4.232 YPS (SCT: 46, Yards: 164) Time: 35.66 | 4.262 YPS (SCT: 43, Yards: 152)
Friday – March 15, 2019 Saturday – March 16, 2019 Friday – March 29, 2019 Saturday – March 30, 2019 Friday – April 19, 2019
Portland Agility Club Portland Agility Club Columbia River Agility Club Columbia River Agility Club Willamette Valley English Springer Spaniel Association
Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA Linn County Fairgrounds — Albany, OR Linn County Fairgrounds — Albany, OR Lane Events Center — Eugene, OR
Judge: Tracy Mazur - UT Judge: Tracy Mazur - UT Judge: Sheyla Gutierrez - FL Judge: Lavonda Herring - NY Judge: Marianne Diehl - ID
MACH Points: 3 — 4th Place MACH Points: 3 / QQ #11 4th Place MACH Points: 3 / QQ #12 4th Place MACH Points: 8 — 6th Place MACH Points: 2 / QQ #13 4th Place
Time: 41.72 | 3.859 YPS (SCT: 45, Yards: 161) Time: 42.45 | 3.816 YPS (SCT: 46, Yards: 162) Time: 45.00 | 3.822 YPS (SCT: 48, Yards: 172) Time: 35.43 | 4.431 YPS (SCT: 44, Yards: 157) Time: 41.40 | 3.792 YPS (SCT: 44, Yards: 157)
Saturday – April 20, 2019 Sunday – April 21, 2019 Friday – April 26, 2019 Saturday – April 27, 2019 Sunday – April 28, 2019
Willamette Valley English Springer Spaniel Association Willamette Valley English Springer Spaniel Association Puget Sound Poodle Club Puget Sound Poodle Club Puget Sound Poodle Club
Lane Events Center — Eugene, OR Lane Events Center — Eugene, OR Argus Ranch Facility For Dogs — Auburn, WA Argus Ranch Facility For Dogs — Auburn, WA Argus Ranch Facility For Dogs — Auburn, WA
Judge: Dan Butcher - OR Judge: Marianne Diehl - ID Judge: Robert Long - CA Judge: Lori Sage - OR Judge: Robert Long - CA
MACH Points: 2 — 2nd Place MACH Points: 0 / QQ #14 6th Place MACH Points: 3 / QQ #15 3rd Place MACH Points: 5 — 9th Place MACH Points: 0 — 6th Place
Time: 42.07 | 3.756 YPS (SCT: 45, Yards: 158) Time: 45.69 | 3.458 YPS (SCT: 45, Yards: 158) Time: 36.49 | 3.891 YPS (SCT: 40, Yards: 142) Time: 39.74 | 4.001 YPS (SCT: 45, Yards: 159) Time: 46.22 | 3.548 YPS (SCT: 46, Yards: 164)
Saturday – May 11, 2019 Saturday – May 25, 2019 Sunday – May 26, 2019 Saturday – June 8, 2019 Sunday – June 9, 2019
German Shepherd Dog Club of Oregon Pacific NW Shetland Sheepdog Club Pacific NW Shetland Sheepdog Club Columbia River Agility Club Columbia River Agility Club
Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA Lane Events Center — Eugene, OR Lane Events Center — Eugene, OR Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA
Judge: Jan Chamberlain - CA Judge: Gill Chapman - FL Judge: Torka Poet - WA Judge: Lavonda Herring - NY Judge: Lynn Morgan - KS
MACH Points: 1 — 4th Place MACH Points: 1 / QQ #16 5th Place MACH Points: 0 / QQ #17 4th Place MACH Points: 5 / QQ #18 5th Place MACH Points: 0 / QQ #19 3rd Place
Time: 47.32 | 3.677 YPS (SCT: 49, Yards: 174) Time: 48.16 | 3.675 YPS (SCT: 50, Yards: 177) Time: 47.03 | 3.551 YPS (SCT: 47, Yards: 167) Time: 39.06 | 4.096 YPS (SCT: 45, Yards: 160) Time: 44.02 | 3.589 YPS (SCT: 45, Yards: 158)
Friday – June 21, 2019 Saturday – June 22, 2019 Friday – July 5, 2019 Saturday – July 6, 2019 Friday – July 26, 2019
Columbia River Agility Club Columbia River Agility Club Portland Agility Club Portland Agility Club Willamette Valley English Springer Spaniel Association
Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA Oregon State Fairgrounds — Salem, OR
Judge: Janet Budzynski - PA Judge: Janet Budzynski - PA Judge: David Nauer - CO Judge: Dan Butcher - OR Judge: Sherry Jefferson - PA
MACH Points: 3 — 5th Place MACH Points: 5 — 4th Place MACH Points: 1 / QQ #20 3rd Place MACH Points: 4 / QQ #21 1st Place MACH Points: 5 — 4th Place
Time: 41.59 | 3.823 YPS (SCT: 45, Yards: 159) Time: 44.21 | 3.981 YPS (SCT: 50, Yards: 176) Time: 43.74 | 3.658 YPS (SCT: 45, Yards: 160) Time: 44.14 | 3.965 YPS (SCT: 49, Yards: 175) Time: 43.24 | 4.047 YPS (SCT: 49, Yards: 175)
MJG — Jumpers With Weaves (JWW) Master Gold   (75 MXJ Qs)
Sunday – July 28, 2019 Friday – August 2, 2019 Saturday – August 3, 2019 Saturday – August 17, 2019 Sunday – August 18, 2019
Willamette Valley English Springer Spaniel Association German Shepherd Dog Club of Oregon German Shepherd Dog Club of Oregon McKenzie Cascade Dog Fanciers McKenzie Cascade Dog Fanciers
Oregon State Fairgrounds — Salem, OR Oregon State Fairgrounds — Salem, OR Oregon State Fairgrounds — Salem, OR Lane Events Center — Eugene, OR Lane Events Center — Eugene, OR
Judge: Sherry Jefferson - PA Judge: Torka Poet - WA Judge: Debby Wheeler - CA Judge: Dan Butcher - OR Judge: Dan Butcher - OR
MACH Points: 1 / QQ #22 4th Place MACH Points: 3 — 5th Place MACH Points: 3 / QQ #23 5th Place MACH Points: 6 — 3rd Place MACH Points: 10 — 3rd Place
Time: 45.59 | 3.685 YPS (SCT: 47, Yards: 168) Time: 40.94 | 3.835 YPS (SCT: 44, Yards: 157) Time: 40.25 | 3.876 YPS (SCT: 44, Yards: 156) Time: 42.75 | 4.094 YPS (SCT: 49, Yards: 175) Time: 38.66 | 4.475 YPS (SCT: 49, Yards: 173)
Friday – August 30, 2019 Sunday – September 1, 2019 Monday – September 2, 2019 Friday – October 4, 2019 Saturday – October 5, 2019
Rogue Canine Agility Rogue Canine Agility Rogue Canine Agility Mt Hood Doberman Pinscher Club Mt Hood Doberman Pinscher Club
Jackson County Fairgrounds — Central Point, OR Jackson County Fairgrounds — Central Point, OR Jackson County Fairgrounds — Central Point, OR Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA
Judge: Danielle LaGrave - UT Judge: Danielle LaGrave - UT Judge: Susan Leitner - WA Judge: Torka Poet - WA Judge: Lori Sage - OR
MACH Points: 7 — 2nd Place MACH Points: 0 / QQ #24 1st Place MACH Points: 0 — 3rd Place MACH Points: 7 — 6th Place MACH Points: 3 / QQ #25 11th Place
Time: 38.82 | 4.173 YPS (SCT: 46, Yards: 162) Time: 42.36 | 3.612 YPS (SCT: 43, Yards: 153) Time: 43.18 | 3.520 YPS (SCT: 43, Yards: 152) Time: 39.25 | 4.229 YPS (SCT: 47, Yards: 166) Time: 45.05 | 3.885 YPS (SCT: 49, Yards: 175)
Saturday – November 16, 2019 Sunday – November 17, 2019 Saturday – November 30, 2019 Sunday – December 29, 2019 Friday – January 3, 2020
Mt Hood Doberman Pinscher Club Mt Hood Doberman Pinscher Club Greater Clark County Kennel Club Boston Terrier Club of Western WA Portland Agility Club
Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA
Judge: Oksana Syrkin - FL Judge: Susan Leitner - WA Judge: Michele Fletcher - TN Judge: Lavonda Herring - NY Judge: Jan Skurzynski - ID
MACH Points: 3 / QQ #26 8th Place MACH Points: 0 — 7th Place MACH Points: 10 / QQ #27 6th Place MACH Points: 6 / QQ #28 6th Place MACH Points: 4 — 6th Place
Time: 46.46 | 3.831 YPS (SCT: 50, Yards: 178) Time: 48.53 | 3.565 YPS (SCT: 49, Yards: 173) Time: 36.34 | 4.595 YPS (SCT: 47, Yards: 167) Time: 39.83 | 4.143 YPS (SCT: 46, Yards: 165) Time: 42.27 | 3.951 YPS (SCT: 47, Yards: 167)
Sunday – January 5, 2020 Friday – January 31, 2020 Saturday – February 1, 2020 Sunday – February 2, 2020 Friday – March 6, 2020
Portland Agility Club Mt Hood Doberman Pinscher Club Mt Hood Doberman Pinscher Club Mt Hood Doberman Pinscher Club Pacific NW Shetland Sheepdog Club
Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA Lane Events Center — Eugene, OR
Judge: Jan Skurzynski - ID Judge: Lori Sage - OR Judge: Debby Wheeler - CA Judge: Lori Sage - OR Judge: Tracy Mazur - UT
MACH Points: 4 / QQ #29 7th Place MACH Points: 4 / QQ #30 9th Place MACH Points: 3 — 11th Place MACH Points: 11 — 9th Place MACH Points: 1 / QQ #31 3rd Place
Time: 44.94 | 3.894 YPS (SCT: 49, Yards: 175) Time: 43.73 | 3.933 YPS (SCT: 48, Yards: 172) Time: 44.91 | 3.785 YPS (SCT: 48, Yards: 170) Time: 39.73 | 4.531 YPS (SCT: 51, Yards: 180) Time: 46.50 | 3.634 YPS (SCT: 48, Yards: 169)
Saturday – March 7, 2020 Sunday – March 8, 2020 Sunday – March 15, 2020 Friday – July 24, 2020 Friday – July 31, 2020
Pacific NW Shetland Sheepdog Club Pacific NW Shetland Sheepdog Club Portland Agility Club Willamette Valley English Springer Spaniel Assoc. German Shepherd Dog Club of Oregon
Lane Events Center — Eugene, OR Lane Events Center — Eugene, OR Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA Lane Events Center — Eugene, OR Lane Events Center — Eugene, OR
Judge: Laura Gillice - CO Judge: Tracy Mazur - UT Judge: Torka Poet - WA Judge: Torka Poet - WA Judge: Dale Mahoney - ID
MACH Points: 3 / QQ #32 2nd Place MACH Points: 2 — 2nd Place MACH Points: 8 / QQ #33 5th Place MACH Points: 0 / QQ #34 3rd Place MACH Points: 0 — 1st Place
Time: 42.51 | 3.811 YPS (SCT: 46, Yards: 162) Time: 45.80 | 3.690 YPS (SCT: 48, Yards: 169) Time: 35.88 | 4.320 YPS (SCT: 44, Yards: 155) Time: 46.25 | 3.632 YPS (SCT: 47, Yards: 168) Time: 42.94 | 3.493 YPS (SCT: 42, Yards: 150)
MJC — Jumpers With Weaves (JWW) Master Century   (100 MXJ Qs)   running total: 88 Qs
Saturday – August 22, 2020 Friday – September 4, 2020 Friday – October 23, 2020 Saturday – November 28, 2020 Sunday – November 29, 2020
Columbia River Agility Club Portland Agility Club Rogue Canine Agility Greater Clark County Kennel Club Greater Clark County Kennel Club
Lane Events Center — Eugene, OR Lane Events Center — Eugene, OR Jackson County Fairgrounds — Central Point, OR Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA
Judge: Lavonda Herring - NY Judge: Lori Sage - OR Judge: Geoff Teare - CO Judge: Linda Syner - MD Judge: Pam Johnson - MD
MACH Points: 7 — 3rd Place MACH Points: 0 / QQ #35 3rd Place MACH Points: 0 — 1st Place MACH Points: 9 / QQ #365th Place MACH Points: 4 / QQ #376th Place
Time: 37.82 | 4.178 YPS (SCT: 45, Yards: 158) Time: 46.31 | 3.563 YPS (SCT: 46, Yards: 165) Time: 45.71 | 3.544 YPS (SCT: 46, Yards: 162) Time: 41.26 | 4.363 YPS (SCT: 51, Yards: 180) Time: 40.93 | 3.909 YPS (SCT: 45, Yards: 160)
Sunday – February 07, 2021 Sunday – February 28, 2021 Saturday – March 13, 2021 Sunday – March 14, 2021 Saturday – March 20, 2021
Mt Hood Doberman Pinscher Club Linn County Kennel Club Pacific NW Shetland Sheepdog Club Pacific NW Shetland Sheepdog Club Portland Agility Club
Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA
Judge: Jim Primmer - WA Judge: Susan Leitner - WA Judge: LaVar Griffin - UT Judge: Torka Poet - WA Judge: ??
MACH Points: 4 / QQ #386th Place MACH Points: 6 — 5th Place MACH Points: 7 — 4th Place MACH Points: 7 — 5th Place MACH Points: 7 — 4th Place
Time: 38.16 | 3.983 YPS (SCT: 43, Yards: 152) Time: 43.01 | 4.115 YPS (SCT: 50, Yards: 177) Time: 37.99 | 4.159 YPS (SCT: 45, Yards: 158) Time: 41.79 | 4.140 YPS (SCT: 49, Yards: 173) Time: 42.02 | 4.212 YPS (SCT: 50, Yards: 177)
Sunday – March 21, 2021 Saturday – April 10, 2021 Saturday – April 17, 2021
Portland Agility Club Columbia River Agility Club Emerald Dog Obedience Club
Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA Lane Events Center — Eugene, OR Lane Events Center — Eugene, OR
Judge: ?? Judge: Lavonda Herring - NY Judge: Tracy Mazur - UT
MACH Points: 6 — 5th Place MACH Points: 2 / QQ #393rd PlaceHIT MACH Points: 5 / QQ #402nd Place
Time: 42.12 | 4.107 YPS (SCT: 49, Yards: 173) Time: 43.34 | 3.761 YPS (SCT: 46, Yards: 163) Time: 43.36 | 4.013 YPS (SCT: 49, Yards: 174)
Saturday – January 09, 2016 Friday – August 31, 2018 Saturday – October 27, 2018 Friday – November 16, 2018 Sunday – November 18, 2018
Portland Agility Club Rogue Canine Agility Rogue Canine Agility Mt Hood Doberman Pinscher Club Mt Hood Doberman Pinscher Club
Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA Jackson County Fairgrounds — Central Point, OR Jackson County Fairgrounds — Central Point, OR Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA
Judge: Dan Butcher - OR Judge: Don Wittke - PA Judge: Christian Eckhoff - WA Judge: Ben Gibbs - TN Judge: Ben Gibbs - TN
Time: 41.10 | Scored: 2 pts — 3rd Place (T2B: 23.02) Time: 36.28 | Scored: 10 pts — 1st Place Time: 43.81 | Scored: 6 pts — 2nd Place (T2B: 31.94) Time: 33.02 | Scored: 9 pts — 2nd Place (T2B: 33.01) Time: 37.79 | Scored: 8 pts — 2nd Place (T2B: 32.88)
Friday – November 23, 2018 Saturday – November 24, 2018 Sunday – November 25, 2018 Saturday – December 15, 2018 Sunday – December 16, 2018
Pacific NW Shetland Sheepdog Club Pacific NW Shetland Sheepdog Club Pacific NW Shetland Sheepdog Club Puget Sound Doberman Pinscher Club Puget Sound Doberman Pinscher Club
Lane Events Center — Eugene, OR Lane Events Center — Eugene, OR Lane Events Center — Eugene, OR Argus Ranch Facility For Dogs — Auburn, WA Argus Ranch Facility For Dogs — Auburn, WA
Judge: Susan Leitner - WA Judge: Paula Ratoza - OR Judge: Susan Leitner - WA Judge: Robyn Veenema - WA Judge: Jim Primmer - WA
Time: 37.28 | Scored: 8 pts — 3rd Place (T2B: 32.07) Time: 35.33 | Scored: 10 pts — 1st Place Time: 40.00 | Scored: 7 pts — 2nd Place (T2B: 30.82) Time: 35.13 | Scored: 8 pts — 2nd Place (T2B: 30.41) Time: 30.55 | Scored: 10 pts — 1st Place
Friday – December 28, 2018 Sunday – December 30, 2018 Saturday – January 5, 2019 Sunday – January 6, 2019 Friday – February 1, 2019
Boston Terrier Club of Western WA Boston Terrier Club of Western WA Portland Agility Club Portland Agility Club Mt Hood Doberman Pinscher Club
Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA
Judge: Marianne Diehl - ID Judge: Marianne Diehl - ID Judge: Tracy Mazur - UT Judge: Dan Butcher - OR Judge: Susan Leitner - WA
Time: 35.96 | Scored: 9 pts — 2nd Place (T2B: 35.78) Time: 35.96 | Scored: 9 pts — 2nd Place (T2B: 34.71) Time: 43.22 | Scored: 7 pts — 2nd Place (T2B: 33.38) Time: 41.22 | Scored: 8 pts — 3rd Place (T2B: 36.26) Time: 45.31 | Scored: 6 pts — 3rd Place (T2B: 33.16)
Saturday – February 2, 2019 Sunday – February 3, 2019 Saturday – February 9, 2019 Sunday – February 10, 2019 Friday – March 8, 2019
Mt Hood Doberman Pinscher Club Mt Hood Doberman Pinscher Club Mt Rainier Sporting Spaniel Association Mt Rainier Sporting Spaniel Association Pacific NW Shetland Sheepdog Club
Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA Argus Ranch Facility For Dogs — Auburn, WA Argus Ranch Facility For Dogs — Auburn, WA Lane Events Center — Eugene, OR
Judge: Lori Sage - OR Judge: Susan Leitner - WA Judge: Jill Crawford - WA Judge: Danielle LaGrave - UT Judge: Susan Leitner - WA
Time: 40.95 | Scored: 8 pts — 2nd Place (T2B: 35.94) Time: 36.83 | Scored: 8 pts — 3rd Place (T2B: 31.09) Time: 43.92 | Scored: 8 pts — 2nd Place (T2B: 38.72) Time: 43.08 | Scored: 3 pts — 3rd Place (T2B: 26.11) Time: 39.42 | Scored: 4 pts — 4th Place (T2B: 25.60)
Saturday – March 9, 2019 Friday – March 15, 2019 Saturday – March 16, 2019 Sunday – March 17, 2019 Friday – March 29, 2019
Pacific NW Shetland Sheepdog Club Portland Agility Club Portland Agility Club Portland Agility Club Columbia River Agility Club
Lane Events Center — Eugene, OR Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA Linn County Fairgrounds — Albany, OR
Judge: Laura Gillice - CO Judge: Tracy Mazur - UT Judge: Paula Ratoza - OR Judge: Tracy Mazur - UT Judge: Lavonda Herring - NY
Time: 40.26 | Scored: 10 pts — 1st Place Time: 43.95 | Scored: 5 pts — 3rd Place (T2B: 30.45) Time: 37.20 | Scored: 9 pts — 2nd Place (T2B: 35.44) Time: 42.24 | Scored: 6 pts — 5th Place (T2B: 30.97) Time: 35.17 | Scored: 8 pts — 4th Place (T2B: 29.19)
Saturday – March 30, 2019 Friday – April 19, 2019 Saturday – April 20, 2019 Sunday – April 21, 2019 Saturday – April 27, 2019
Columbia River Agility Club Willamette Valley English Springer Spaniel Association Willamette Valley English Springer Spaniel Association Willamette Valley English Springer Spaniel Association Puget Sound Poodle Club
Linn County Fairgrounds — Albany, OR Lane Events Center — Eugene, OR Lane Events Center — Eugene, OR Lane Events Center — Eugene, OR Argus Ranch Facility For Dogs — Auburn, WA
Judge: Sheyla Gutierrez - FL Judge: Dan Butcher - OR Judge: Marianne Diehl - ID Judge: Dan Butcher - OR Judge: Lori Sage - OR
Time: 46.07 | Scored: 7 pts — 3rd Place (T2B: 37.10) Time: 41.24 | Scored: 10 pts — 1st Place Time: 41.25 | Scored: 7 pts — 2nd Place (T2B: 34.05) Time: 39.80 | Scored: 7 pts — 2nd Place (T2B: 32.29) Time: 45.37 | Scored: 3 pts — 6th Place (T2B: 28.03)
Saturday – May 11, 2019 Sunday – May 12, 2019 Sunday – May 26, 2019 Saturday – June 8, 2019 Friday – June 21, 2019
German Shepherd Dog Club of Oregon German Shepherd Dog Club of Oregon Pacific NW Shetland Sheepdog Club Columbia River Agility Club Columbia River Agility Club
Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA Lane Events Center — Eugene, OR Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA
Judge: Tom O'Brien - VT Judge: Jan Chamberlain - CA Judge: Gill Chapman - FL Judge: Lynn Morgan - KS Judge: Janet Budzynski - PA
Time: 42.92 | Scored: 8 pts — 3rd Place (T2B: 36.33) Time: 41.23 | Scored: 8 pts — 4th Place (T2B: 34.29) Time: 39.45 | Scored: 7 pts — 5th Place (T2B: 30.33) Time: 33.61 | Scored: 8 pts — 2nd Place (T2B: 28.91) Time: 48.27 | Scored: 7 pts — 3rd Place (T2B: 37.75)
Sunday – June 23, 2019 Sunday – July 7, 2019 Sunday – September 1, 2019 Saturday – September 21, 2019 Saturday – November 16, 2019
Columbia River Agility Club Portland Agility Club Rogue Canine Agility Portland Agility Club Mt Hood Doberman Pinscher Club
Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA Jackson County Fairgrounds — Central Point, OR Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA
Judge: Janet Budzynski - PA Judge: Dan Butcher - OR Judge: Susan Leitner - WA Judge: Carole Lynn Evans - CO Judge: Oksana Syrkin - FL
Time: 39.15 | Scored: 8 pts — 2nd Place (T2B: 33.38) Time: 38.89 | Scored: 9 pts — 2nd Place (T2B: 35.59) Time: 42.47 | Scored: 10 pts — 1st Place Time: 41.34 | Scored: 9 pts — 4th Place (T2B: 37.71) Time: 33.54 | Scored: 9 pts — 3rd Place (T2B: 30.21)
Sunday – November 17, 2019 Saturday – November 30, 2019 Sunday – December 1, 2019 Saturday – December 28, 2019 Sunday – December 29, 2019
Mt Hood Doberman Pinscher Club Greater Clark County Kennel Club Greater Clark County Kennel Club Boston Terrier Club of Western WA Boston Terrier Club of Western WA
Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA
Judge: Susan Leitner - WA Judge: Marianne Diehl - ID Judge: Michele Fletcher - TN Judge: Lavonda Herring - NY Judge: Art Brest - OR
Time: 47.83 | Scored: 4 pts — 2nd Place (T2B: 30.10) Time: 36.76 | Scored: 10 pts — 1st Place Time: 40.63 | Scored: 8 pts — 2nd Place (T2B: 33.64) Time: 33.41 | Scored: 10 pts — 1st Place Time: 41.58 | Scored: 7 pts — 3rd Place (T2B: 31.80)
Saturday – January 4, 2020 Friday – January 31, 2020 Saturday – February 1, 2020 Sunday – March 8, 2020 Friday – March 13, 2020
Portland Agility Club Mt Hood Doberman Pinscher Club Mt Hood Doberman Pinscher Club Pacific NW Shetland Sheepdog Club Portland Agility Club
Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA Lane Events Center — Eugene, OR Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA
Judge: Jan Skurzynski - ID Judge: Lori Sage - OR Judge: Debby Wheeler - CA Judge: Laura Gillice - CO Judge: Robin Kletke - WA
Time: 41.12 | Scored: 7 pts — 3rd Place (T2B: 32.03) Time: 39.12 | Scored: 10 pts — 1st Place Time: 38.56 | Scored: 9 pts — 2nd Place (T2B: 37.30) Time: 43.72 | Scored: 8 pts — 2nd Place (T2B: 36.88) Time: 39.19 | Scored: 7 pts — 3rd Place (T2B: 30.64)
Friday – June 26, 2020 Sunday – June 28, 2020 Saturday – November 14, 2020
Pacific NW Shetland Sheepdog Club Pacific NW Shetland Sheepdog Club German Shepherd Dog Club of Oregon
Lane Events Center — Eugene, OR Lane Events Center — Eugene, OR Lane Events Center — Eugene, OR
Judge: Jim Primmer - WA Judge: Jim Primmer - WA Judge: Jan Skurzynski - ID
Time: 38.17 | Scored: 10 pts — 1st Place Time: 35.82 | Scored: 10 pts — 1st Place Time: 36.82 | Scored: 6 pts — 4th Place (T2B: 26.62)
Saturday – January 09, 2016 Sunday – January 10, 2016 Friday – March 04, 2016 Friday – April 01, 2016
Portland Agility Club Portland Agility Club Portland Agility Club Columbia River Agility Club
Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA Linn County Fairgrounds — Albany, OR
Judge: Amanda Moller - MI Judge: Dan Butcher - OR Judge: Dale Mahoney - ID Judge: Sheyla Gutierrez - FL
Points: 50 | Time: 28.75 — 2nd Place Points: 73 | Time: 36.12 — 1st Place Points: 61 | Time: 32.65 — 1st Place Points: 65 | Time: 32.11 — 1st Place
Sunday – April 03, 2016 Friday – September 23, 2016 Sunday – September 25, 2016
Columbia River Agility Club Portland Agility Club Portland Agility Club
Linn County Fairgrounds — Albany, OR Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA
Judge: Sheyla Gutierrez - FL Judge: Ronda Bermke - WI Judge: Ronda Bermke - WI
Points: 58 | Time: 25.96 — 1st Place Points: 56 | Time: 36.75 — 2nd Place Points: 61 | Time: 23.02 — 1st Place
Friday – October 06, 2017 Saturday – October 07, 2017 Sunday – October 08, 2017
Mount Hood Doberman Pinscher Club Mount Hood Doberman Pinscher Club Mount Hood Doberman Pinscher Club
Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA
Judge: Karen Wlodarski - SC Judge: Abbie A Hanson - SC Judge: Karen Wlodarski - SC
Points: 62 | Time: 25.09 — 1st Place Points: 70 | Time: 25.76 — 1st Place Points: 66 | Time: 34.07 — 1st Place
Friday – December 29, 2017 Sunday – January 7, 2018 Saturday – February 3, 2018 Sunday – February 4, 2018 Sunday – March 11, 2018
Boston Terrier Club of Western WA Portland Agility Club Mt Hood Doberman Pinscher Club Mt Hood Doberman Pinscher Club Pacific NW Shetland Sheepdog Club
Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA Lane Events Center — Eugene, OR
Judge: Cynthia Blanton - AZ Judge: Zach Davis - NJ Judge: Robin Kletke - WA Judge: Lori Sage - OR Judge: Zach Davis - NJ
Points: 68 | Time: 27.04 — 1st Place Points: 75 | Time: 29.96 — 1st Place Points: 60 | Time: 30.44 — 1st Place Points: 66 | Time: 23.28 — 1st Place Points: 69 | Time: 29.21 — 2nd Place
Friday – March 16, 2018 Saturday – March 17, 2018 Sunday – March 18, 2018 Friday – March 30, 2018 Friday – April 20, 2018
Portland Agility Club Portland Agility Club Portland Agility Club Columbia River Agility Club Willamette Valley English Springer Spaniel Association
Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA Linn County Fairgrounds — Albany, OR Lane Events Center — Eugene, OR
Judge: Dan Butcher - OR Judge: Laura Gillice - CO Judge: Dan Butcher - OR Judge: Sheyla Gutierrez - FL Judge: Jan Skurzynski - ID
Points: 68 | Time: 33.41 — 1st Place Points: 70 | Time: 27.84 — 1st Place Points: 67 | Time: 26.66 — 1st Place Points: 65 | Time: 26.55 — 2nd Place Points: 66 | Time: 26.88 — 1st Place
MFB — FAST Master Bronze   (25 MXF Qs)   running total: 21 Qs
Saturday – June 9, 2018 Sunday – September 2, 2018 Saturday – September 22, 2018 Friday – November 23, 2018 Saturday – November 24, 2018
Columbia River Agility Club Rogue Canine Agility Portland Agility Club Pacific NW Shetland Sheepdog Club Pacific NW Shetland Sheepdog Club
Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA Jackson County Fairgrounds — Central Point, OR Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA Lane Events Center — Eugene, OR Lane Events Center — Eugene, OR
Judge: Lynn Morgan - KS Judge: Don Wittke - PA Judge: Lori Sage - OR Judge: Paula Ratoza - OR Judge: Susan Leitner - WA
Points: 65 | Time: 28.99 — 1st Place Points: 66 | Time: 28.59 — 1st Place Points: 69 | Time: 26.57 — 3rd Place Points: 67 | Time: 33.85 — 1st Place Points: 66 | Time: 29.21 — 2nd Place
Sunday – November 25, 2018 Saturday – January 5, 2019 Friday – March 15, 2019 Friday – October 4, 2019 Saturday – October 5, 2019
Pacific NW Shetland Sheepdog Club Portland Agility Club Portland Agility Club Mt Hood Doberman Pinscher Club Mt Hood Doberman Pinscher Club
Lane Events Center — Eugene, OR Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA
Judge: Paula Ratoza - OR Judge: Dan Butcher - OR Judge: Tracy Mazur - UT Judge: Torka Poet - WA Judge: Lori Sage - OR
Points: 68 | Time: 19.53 — 1st Place Points: 67 | Time: 23.51 — 2nd Place Points: 63 | Time: 36.36 — 3rd Place Points: 65 | Time: 36.12 — 1st Place Points: 75 | Time: 25.19 — 1st Place
Sunday – January 5, 2020
Portland Agility Club
Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA
Judge: Jan Skurzynski - ID
Points: 70 | Time: 25.55 — 3rd Place

 Agility Preferred^ TOP

Friday – September 18, 2015 Friday – November 13, 2015 Saturday – November 14, 2015 Sunday – November 15, 2015
Portland Agility Club Mount Hood Doberman Pinscher Club Mount Hood Doberman Pinscher Club Mount Hood Doberman Pinscher Club
Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA
Judge: Robyn Veenema - WA Judge: Pamela (Candy) Nettles - OK Judge: Susan Leitner - WA Judge: Pamela (Candy) Nettles - OK
Scored: 95 out of 100 — 1st Place Scored: 100 out of 100 — 1st Place Scored: 100 out of 100 — 1st Place Scored: 100 out of 100 — 2nd Place
Time: 27.19 | 3.825 YPS (SCT: 42, Yards: 104) Time: 22.34 | 4.252 YPS (SCT: 39, Yards: 95) Time: 24.21 | 4.667 YPS (SCT: 45, Yards: 113) Time: 26.95 | 3.785 YPS (SCT: 41, Yards: 102)
Saturday – March 27, 2021 Sunday – March 28, 2021 Sunday – April 25, 2021 Friday – May 14, 2021 Saturday – May 15, 2021
Boston Terrier Club of Western WA Boston Terrier Club of Western WA Willamette Valley English Springer Spaniel Assoc. German Shepherd Dog Club of Oregon German Shepherd Dog Club of Oregon
Argus Ranch Facility For Dogs — Auburn, WA Argus Ranch Facility For Dogs — Auburn, WA Lane Events Center — Eugene, OR Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA
Judge: Dave Sliger - WA Judge: Lori Holdren - OR Judge: Paula Ratoza - OR Judge: Sherry Jefferson - PA Judge: Laura Gillice - CO
PACH Points: 15 / QQ #11st PlaceHIT PACH Points: 17 — 1st Place PACH Points: 21 / QQ #22nd Place PACH Points: 4 / QQ #33rd Place PACH Points: 16 — 5th Place
Time: 59.66 | 3.168 YPS (SCT: 75, Yards: 189) Time: 52.52 | 3.294 YPS (SCT: 70, Yards: 173) Time: 54.45 | 3.489 YPS (SCT: 76, Yards: 190) Time: 69.05 | 2.679 YPS (SCT: 74, Yards: 185) Time: 56.97 | 3.195 YPS (SCT: 73, Yards: 182)
Saturday – May 22, 2021 Sunday – May 30, 2021 Friday – June 11, 2021 Sunday – June 13, 2021 Friday – July 16, 2021
Klamath Dog Fanciers Pacific NW Shetland Sheepdog Club Columbia River Agility Club Columbia River Agility Club Portland Agility Club
Klamath County Fairgrounds — Klamath Falls, OR Lane Events Center — Eugene, OR Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA
Judge: Michele Fletcher - TN Judge: Steve Larrison - TX Judge: Lynn Morgan - KS Judge: Lynn Morgan - KS Judge: Dan Butcher - OR
PACH Points: 20 / QQ #42nd Place PACH Points: 17 / QQ #53rd Place PACH Points: 26 / QQ #63rd Place PACH Points: 23 / QQ #72nd Place PACH Points: 22 / QQ #83rd Place
Time: 51.29 | 3.490 YPS (SCT: 72, Yards: 179) Time: 57.06 | 3.295 YPS (SCT: 75, Yards: 188) Time: 48.00 | 3.854 YPS (SCT: 74, Yards: 185) Time: 47.08 | 3.760 YPS (SCT: 71, Yards: 177) Time: 50.13 | 3.631 YPS (SCT: 73, Yards: 182)
MXPB — Standard Master Preferred Bronze   (25 MXP Qs)   running total: 13 Qs
Sunday – July 18, 2021 Saturday – August 07, 2021 Sunday – September 19, 2021
Portland Agility Club German Shepherd Dog Club of Oregon Emerald Dog Obedience Club
Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA Lane Events Center — Eugene, OR
Judge: Dan Butcher - OR Judge: Laura Gillice - CO Judge: Steve Larrison - TX
PACH Points: 18 / QQ #93rd Place PACH Points: 11 — 3rd Place PACH Points: 14 / QQ #102nd Place
Time: 57.66 | 3.330 YPS (SCT: 76, Yards: 192) Time: 56.62 | 2.949 YPS (SCT: 68, Yards: 167) Time: 59.45 | 3.146 YPS (SCT: 74, Yards: 187)
Sunday – December 06, 2020 Saturday – December 12, 2020 Friday – January 01, 2021 Saturday – January 02, 2021 Sunday – January 10, 2021
Greater Clark County Kennel Club Willamette Valley English Springer Spaniel Assoc. Boston Terrier Club of Western WA Boston Terrier Club of Western WA Portland Agility Club
Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA
Judge: Torka Poet - WA Judge: Dan Butcher - OR Judge: Lori Holdren - OR Judge: Susan Leitner - WA Judge: Geoff Teare - CO
PACH Points: 12 — 2nd Place PACH Points: 15 — 3rd Place PACH Points: 12 — 5th Place PACH Points: 11 — 3rd Place PACH Points: 11 — 3rd Place
Time: 43.94 | 4.096 YPS (SCT: 56, Yards: 180) Time: 40.46 | 4.449 YPS (SCT: 56, Yards: 180) Time: 38.85 | 4.170 YPS (SCT: 51, Yards: 162) Time: 38.56 | 4.149 YPS (SCT: 50, Yards: 160) Time: 41.09 | 4.137 YPS (SCT: 53, Yards: 170)
Friday – January 29, 2021 Sunday – January 31, 2021 Friday – March 26, 2021 Saturday – March 27, 2021 Sunday – April 25, 2021
Greater Clark County Kennel Club Greater Clark County Kennel Club Boston Terrier Club of Western WA Boston Terrier Club of Western WA Willamette Valley English Springer Spaniel Assoc.
Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA Argus Ranch Facility For Dogs — Auburn, WA Argus Ranch Facility For Dogs — Auburn, WA Lane Events Center — Eugene, OR
Judge: Dan Butcher - OR Judge: Dan Butcher - OR Judge: Dave Sliger - WA Judge: Lori Holdren - OR Judge: Carole Lynn Evans - CO
PACH Points: 18 — 5th Place PACH Points: 13 — 3rd Place PACH Points: 6 — 1st Place PACH Points: 3 / QQ #11st PlaceHIT PACH Points: 6 / QQ #22nd Place
Time: 35.87 | 4.823 YPS (SCT: 54, Yards: 173) Time: 38.66 | 4.346 YPS (SCT: 52, Yards: 168) Time: 41.34 | 3.725 YPS (SCT: 48, Yards: 154) Time: 43.12 | 3.432 YPS (SCT: 47, Yards: 148) Time: 45.06 | 3.706 YPS (SCT: 52, Yards: 167)
MJPB — Jumpers With Weaves (JWW) Master Preferred Bronze   (25 MJP Qs)   running total: 23 Qs
Friday – May 14, 2021 Saturday – May 22, 2021 Friday – May 28, 2021 Sunday – May 30, 2021 Friday – June 11, 2021
German Shepherd Dog Club of Oregon Klamath Dog Fanciers Pacific NW Shetland Sheepdog Club Pacific NW Shetland Sheepdog Club Columbia River Agility Club
Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA Klamath County Fairgrounds — Klamath Falls, OR Lane Events Center — Eugene, OR Lane Events Center — Eugene, OR Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA
Judge: Laura Gillice - CO Judge: Zach Davis - NJ Judge: Paula Ratoza - OR Judge: Paula Ratoza - OR Judge: Lavonda Herring - NY
PACH Points: 8 / QQ #33rd Place PACH Points: 11 / QQ #42nd Place PACH Points: 12 — 3rd Place PACH Points: 11 / QQ #54th Place PACH Points: 6 / QQ #64th Place
Time: 43.00 | 3.767 YPS (SCT: 51, Yards: 162) Time: 41.64 | 4.083 YPS (SCT: 53, Yards: 170) Time: 42.19 | 4.219 YPS (SCT: 55, Yards: 178) Time: 42.56 | 4.065 YPS (SCT: 54, Yards: 173) Time: 42.10 | 3.729 YPS (SCT: 49, Yards: 157)
Sunday – June 13, 2021 Friday – July 16, 2021 Saturday – July 17, 2021 Sunday – July 18, 2021 Saturday – August 28, 2021
Columbia River Agility Club Portland Agility Club Portland Agility Club Portland Agility Club Emerald Dog Obedience Club
Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA Lane Events Center — Eugene, OR
Judge: Lavonda Herring - NY Judge: Paula Ratoza - OR Judge: Dan Butcher - OR Judge: Lori Sage - OR Judge: Michael Case - AZ
PACH Points: 6 / QQ #72nd Place PACH Points: 10 / QQ #84th Place PACH Points: 0 — 4th Place PACH Points: 8 / QQ #92nd Place PACH Points: 4 — 1st Place
Time: 43.87 | 3.670 YPS (SCT: 50, Yards: 161) Time: 42.09 | 4.039 YPS (SCT: 53, Yards: 170) Time: 49.20 | 3.211 YPS (SCT: 50, Yards: 158) Time: 43.61 | 3.806 YPS (SCT: 52, Yards: 166) Time: 44.06 | 3.541 YPS (SCT: 49, Yards: 156)
Friday – September 17, 2021 Saturday – September 18, 2021 Sunday – September 19, 2021
Emerald Dog Obedience Club Emerald Dog Obedience Club Emerald Dog Obedience Club
Lane Events Center — Eugene, OR Lane Events Center — Eugene, OR Lane Events Center — Eugene, OR
Judge: Paula Ratoza - OR Judge: Steve Larrison - TX Judge: Paula Ratoza - OR
PACH Points: 9 — 2nd Place PACH Points: 5 — 1st Place PACH Points: 5 / QQ #104th Place
Time: 41.48 | 3.978 YPS (SCT: 51, Yards: 165) Time: 46.07 | 3.625 YPS (SCT: 52, Yards: 167) Time: 47.19 | 3.645 YPS (SCT: 53, Yards: 172)
Sunday – June 13, 2021 Friday – July 16, 2021 Saturday – July 17, 2021
Columbia River Agility Club Portland Agility Club Portland Agility Club
Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA
Judge: Lynn Morgan - KS Judge: Dan Butcher - OR Judge: Jim Primmer - WA
Time: 40.39 | Scored: 10 pts — 1st Place Time: 40.51 | Scored: 9 pts — 2nd Place (T2B: 37.07) Time: 45.43 | Scored: 8 pts — 2nd Place (T2B: 38.82)
Saturday – November 14, 2015
Mount Hood Doberman Pinscher Club
Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA
Judge: Susan Leitner - WA
Points: 59 | Time: 30.60 — 2nd Place
Saturday – May 22, 2021 Sunday – May 23, 2021 Friday – June 11, 2021 Sunday – June 13, 2021 Friday – July 16, 2021
Klamath Dog Fanciers Klamath Dog Fanciers Columbia River Agility Club Columbia River Agility Club Portland Agility Club
Klamath County Fairgrounds — Klamath Falls, OR Klamath County Fairgrounds — Klamath Falls, OR Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA
Judge: Zach Davis - NJ Judge: Michele Fletcher - TN Judge: Lavonda Herring - NY Judge: Lavonda Herring - NY Judge: Paula Ratoza - OR
Points: 71 | Time: 29.28 — 2nd Place / TQXP #1 Points: 62 | Time: 28.34 — 3rd Place Points: 72 | Time: 22.74 — 2nd Place / TQXP #2 Points: 68 | Time: 30.35 — 1st Place / TQXP #3 Points: 75 | Time: 28.03 — 1st Place / TQXP #4
Friday – August 06, 2021 Saturday – August 07, 2021 Sunday – August 08, 2021 Saturday – August 28, 2021 Sunday – August 29, 2021
German Shepherd Dog Club of Oregon German Shepherd Dog Club of Oregon German Shepherd Dog Club of Oregon Emerald Dog Obedience Club Emerald Dog Obedience Club
Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA Clark County Fairgrounds — Ridgefield, WA Lane Events Center — Eugene, OR Lane Events Center — Eugene, OR
Judge: Laura Gillice - CO Judge: Jenny Burrows - ID Judge: Laura Gillice - CO Judge: Michael Case - AZ Judge: Dan Butcher - OR
Points: 75 | Time: 30.63 — 1st Place Points: 66 | Time: 36.67 — 1st Place Points: 71 | Time: 28.95 — 1st Place Points: 71 | Time: 30.19 — 1st Place Points: 67 | Time: 25.02 — 1st Place
MFPB — FAST Master Preferred Bronze   (25 MFP Qs)   running total: 10 Qs

 Coursing Ability^ TOP

Sunday – July 6, 2014 Saturday – July 25, 2015 Sunday – July 26, 2015
Afghan Hound Club of Greater Portland Afghan Hound Club of Greater Portland Afghan Hound Club of Greater Portland
Pacific Community Park — Vancouver, WA Pacific Community Park — Vancouver, WA Pacific Community Park — Vancouver, WA
Judge: Sandy McArthur Judge: Mary Ellen Chaffin Judge: Charles Roberts

 Canine Good Citizen^ TOP

?
?
?
?

 Titles Earned by Year^ TOP

2014 (2??) 2015 (6)
  • CGC Canine Good Citizen (??)
  • RN Rally Novice (Jul 19)
  • RA Rally Advanced (Jan 30)
  • RE Rally Excellent (Apr 26)
  • BN Beginner Novice Obedience (Jul 17)
  • CA Coursing Ability (Jul 26)
  • NJP Novice Jumpers Agility Preferred (Nov 14)
  • CD Companion Dog (Novice Obedience) (Nov 28)
2016 (6) 2017 (3)
  • RAE Rally Advanced Excellent (Feb 5)
  • NAJ Novice Jumpers Agility (Feb 28)
  • NF Novice FAST Agility (Mar 4)
  • OF Open FAST Agility (Sep 25)
  • NA Novice Standard Agility (Nov 20)
  • OAJ Open Jumpers Agility (Dec 31)
  • OA Open Standard Agility (Sep 24)
  • XF Excellent FAST Agility (Oct 8)
  • AXJ Excellent Jumpers Agility (Dec 29)
2018 (4) 2019 (9)
  • AX Excellent Standard Agility (Mar 16)
  • MXF Master Excellent FAST Agility (Apr 20)
  • MXJ Master Excellent Jumpers Agility (Aug 5)
  • MX Master Excellent Standard Agility (Oct 5)
  • T2B Time 2 Beat (Feb 1)
  • MJB Master Bronze Jumpers Agility (Feb 2)
  • HIT High In Trial (Working Group) in Agility (Feb 22)
  • MXB Master Bronze Standard Agility (Mar 9)
  • T2B2 Time 2 Beat #2 (Apr 27)
  • MJS Master Silver Jumpers Agility (Jul 26)
  • MACH Master Agility Champion (Aug 17)
  • MXS Master Silver Standard Agility (Nov 16)
  • T2B3 Time 2 Beat #3 (Dec 29)
2020 (2) 2021 (8)
  • MJG Master Gold Jumpers Agility (Jul 31)
  • MXG Master Gold Standard Agility (Nov 28)
  • HIT2 High In Trial (Doberman) in Agility (Feb 6)
  • HIT3 High In Trial (Working Group) in Agility (Mar 27)
  • HIT4 High In Trial (Working Group) in Agility (Apr 10)
  • MACH2 Master Agility Champion #2 (Apr 17)
  • MJP Master Excellent Jumpers Agility Preferred (Apr 25)
  • MXP Master Excellent Standard Agility Preferred (Jul 16)
  • MJP2 Master Excellent Jumpers Agility Preferred #2 (Aug 28)
  • MFP Master Excellent FAST Agility Preferred (Aug 29)